70 lecie

Jubileusz 70-lecia

I Liceum Ogólnokształcącego

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sopocie

“Tych lat nie odda nikt…..”

Minęło 70 lat sopockiej „Jedynki”. Wspaniała sobotnia uroczystość zgromadziła wszystkie roczniki Absolwentów, byłych Dyrektorów – Ryszarda Łuczkiewicza i Ryszarda Mamprejewa , nauczycieli oraz obecnie uczącą się młodzież.

Po mszy w kościele Św. Michała zebrani udali się do szkoły, by wziąć udział w niezwykłym spotkaniu pokoleń. Pani Dyrektor Maria Starostka powitała przybyłych, wśród których, oprócz Absolwentów było wielu znamienitych gości, władze Sopotu z Prezydentem Jackiem Karnowskim, Przewodniczącym Rady Miasta – Wiaczesławem Augustyniakiem, Naczelnikiem wydziału Oświaty – Piotrem Płockim , Pomorskim Kuratorem Oświaty – Elżbietą Wasilenko oraz Dyrektorem Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego- Jolantą Tersą.

Zaszczycili nas także swoją obecnością Marszałek Senatu RP – Bogdan Borusewicz, poseł na Sejm RP – Jerzy Borowczak, Wicemarszałek Województwa pomorskiego- Hanna Zych- Cisoń oraz wiele osób związanych z sopocką. „Jedynką”.

Szkoła od 9 lat utrzymuje przyjacielskie kontakty z Liceum im. Oswalda Balcera z Zakopanego. Dyrektor- Marek Donatowicz z reprezentantami nauczycieli i młodzieży przybyli do Sopotu integrując się z naszą społecznością w tym ważnym dniu. Na zaproszenie odpowiedziało także Gimnazjum Skandynawskie z Kijowa z Dyrektorką Tatianą Puszkarową oraz psychologiem Anną Briukhanową .

Od lat współpracujemy z Sopocką Szkołą Wyższą, której rektor prof. dr hab. Teresa Martyniuk wzięła udział w naszym święcie.

Gościem honorowym rocznicowych obchodów była Barbara Wachowicz, obdarzona tytułami „Pisarki losu polskiego” oraz „Ministra Patriotyzmu”. W barwnej opowieści poświęconej Patronce Szkoły: Marii Skłodowskiej- Curie przybliżyła zebranym sylwetkę Wielkiej Polki.

Program artystyczny przygotowany przez nauczycieli języka polskiego – Małgorzatę Bobrowską, muzyki – Ewę Gajberger-Burtowy, wych. fizycznego – Aleksandrę Michałowską i uczniów klas gimnazjalnych „przeprowadził” widzów poprzez kolejne dekady podkreślając atmosferę minionych lat doskonale dobranymi utworami muzycznymi i hitami śpiewanymi przez całą Polskę.

Występ zespołu górali oraz nauczycieli „Jedynki” w szantach podkreślił związek społeczności dwóch przyjaznych miast Sopotu i Zakopanego. Wspólnie odśpiewany Hymn szkoły zakończył oficjalną uroczystość.

Absolwenci mieli czas by zajrzeć do klas, w których niegdyś zdobywali wiedzę, a teraz mogli odnaleźć siebie i kolegów na setkach zdjęć prezentowanych w wielu miejscach szkoły. Spotkanie ,często po wielu latach, odświeżyło stare przyjaźnie. Rozmowom i łzom wzruszenia nie było końca.

Bal w klubie muzycznym “Scena” był ostatnim akordem pełnego przeżyć dnia.

A.Ż-K

26 września miały miejsce obchody

70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęła msza święta w parafii św. Michała Archanioła w Sopocie. Po przemarszu uczestników nabożeństwa do budynku szkoły miało miejsce powitanie Absolwentów przez Dyrekcję oraz krótkie, okolicznościowe przemówienia naszych Szanownych Gości, m. in. marszałka Senatu RP – Bogdana Borusewicza, oraz autorki biografii wielkich Polaków – Barbary Wachowicz.
Część nieoficjalną jubileuszu rozpoczął przygotowany przez młodzież naszej szkoły koncert. Goście z uznaniem przyjęli zaprezentowane w nim znane piosenki, artystów i tańce (od lat 40. po dziś dzień). W krótkim programie artystycznym ze swadą wystąpili również nauczyciele naszej szkoły oraz Goście z zaprzyjaźnionego liceum z Zakopanego.

Górale urzekli wszystkich podhalańskimi pieśniami i tańcami.
Po części artystycznej Absolwenci rozpoczęli spotkania ze swoimi dawnymi nauczycielami oraz koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy. Chętnie oglądali też przygotowane z okazji jubileuszu wystawy fotograficzne i muzealne pomoce dydaktyczne.
Obchody 70-lecia szkoły zakończyły się balem, który odbył się w Klubie Muzycznym Scena w Sopocie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie

i wspólne świętowanie w miłej atmosferze

70-lecia istnienia sopockiej JEDYNKI!

Podziękowania dyrektor szkoły Marii Starostki

Listy gratulacyjne