Arkana florystyki pogrzebowej – niasamowite bukiety na uroczystość pogrzebową

Home / Arkana florystyki pogrzebowej – niasamowite bukiety na uroczystość pogrzebową - 28 lutego 2022 , by uczen

Uroczystość pogrzebowa ma wyjątkowo długą tradycję –można powiedzieć, że tak długą jak sama ludzkość. Metoda zorganizowania uroczystości i pogrzebania nieboszczyka różni się  w zależności od kultury i tradycji danego kraju. W Polsce trudno ujrzeć sobie pogrzeb członka rodziny bez licznych, wyjątkowych wieńców pogrzebowych. Prawia każda kwiaciarnia, szczególnie położona niedaleko cmentarza, w swojej ofercie ma zrobienie wiązanek pogrzebowych. Kwiaty w dniu ostatniego pożegnania oznaczają ulotność ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Bukiety pogrzebowe mogą stać się także wyjątkowym eksponowaniem podniosłej atmosfery w kościele. Niemal każda osoba przychodząca na pogrzeb przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są odmiany i techniki florystyki funeralnej? Czym różnią się wieńce pogrzebowe od kompozycji nagrobnych? Gdzie zamowić wieńce pogrzebowe szczecin?

Najlepsze odmiany kwiatów na pogrzeb

Na pewno nie wszystkie kwiaty nadają się do przyozdobienia grobu, szczególnie w chłodnych miesiącach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pożegnać zmarłego jego ulubionymi kwiatami, jeśli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszej kulturze jest kilka gatunków kwiatów, kojarzonych zwłaszcza z pogrzebami. Są to kwiaty najczęściej wykorzystywane w wieńcach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wśród nich można wymienić: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, i goździki. Kwiaty te spotkać można w wielu odmianach kolorystycznych, przez co są chętnie wykorzystywane przez florystów. Jednakże najchętniej wybierane kolory na pogrzeb to białe, kremowe, czerwone czy fioletowe. Istotna jest tutaj symbolika poszczególnych barw. Biały i kremowy symbolizują spokój, fioletowy natomiast kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można wyrazić miłość do zmarłej osoby.

Florystyka funeralna – typy

Florystyka funeralna dzieli się na dwa główne typy. Jest to florystyka związaną z pogrzebem, oraz florystyka nagrobna. Produkty florystyczne jakie można tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, a także wiele innych. Wszystko zależy od potrzeb osoby zamawiającej m.in. zasobność portfela, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, a także osobiste upodobania Na pogrzeby najczęściej zamawiane są wieńce oraz wiązanki pogrzebowe. Wieńce są rozbudowaną konstrukcją, stojącą pionowo, głównie wybieraną przez najbliższą rodzinę czy delegacje z firmy. Wiązanka, jest skromniejszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i zarezerwowana jest dla dalszej rodziny lub koleżanek i kolegów. Osoby mniej powiązane ze zmarłym wybierają najczęściej zwykłe bukiety, oraz pojedyncze kwiaty. Na pewno dobór odpowiedniej kompozycji kwiatowej zależny jest również od zasobności portfela zamawiającego, a także jej osobistych upodobań. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można zamówić w kwiaciarniach przycmentarnych. W większych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo urozmaicony. 

Florystyka funeralna – najczęstsze techniki

Technik florystycznych jest bardzo wiele. Jednakże florystyka funeralna nieco różni się od pozostałych. Bez wątpienia każda kwiaciarnia może wypracować własne techniki florystyczne. Mimo to te najbardziej popularne i potrzebne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, a także nadziewanie. Z technik wiązania możemy dodatkowo wyróżnić wiązanie spiralne i równoległe. Spiralne odróżnia się tym, że łodygi dokładane są kolejno, układana pod określonym kątem. Wiąże się je w miejscu, gdzie stykają się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów przy sobie, inaczej mówiąc równolegle. Żeby całość była stabilna używa się kilka wiązań. Techniką, która bardzo często wykorzystywana jest we florystyce funeralnej jest drutowanie. Pozwala ono na ukształtowanie łodyg, a pomimo tego się nie łamią. Często stosowanym narzędziem we florystyce jest również pistolet na gorący klej, który umożliwia uniknąć nawijania na druty.