Biuro rachunkowe – czym dokładnie się zajmuje?

Home / Biuro rachunkowe – czym dokładnie się zajmuje? - 25 grudnia 2021 , by uczen

Coraz więcej osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura rachunkowego. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale są także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie znaczy to, że indywidualna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Często biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko pojętych finansów zatrudniają także ekspertów z innych specjalizacji. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym oprócz księgowości trudnią się biura rachunkowe? 

Fundamentalne usługi biura rachunkowego 

Na pewno poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe trochę różnią się od siebie. Mimo wszystko można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta najczęściej jest ukierunkowana na przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Poza tym takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, a także przygotowują sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Często biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia takich biur mogą skorzystać także osoby prywatne. Biura księgowe oferują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których wypełnieniem sporo osób ma kłopot. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa z dziedziny finansów, oraz pomocy w dobraniu korzystnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Wirtualne biuro jako jedna z ofert biura rachunkowego

Niewątpliwie biura księgowe mogą poszerzyć zakres swoich usług o usługi mniej popularne jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia fizycznego biura. Najważniejszą funkcją takiego biura jest użyczenie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres firmy przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, czy konferencji, dlatego w ofercie wirtualnego biura znajduje się także możliwość wynajęcia salki konferencyjnej. Takie rozwiązanie jest bardzo polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z ofert biura rachunkowego 

Wiele biur rachunkowych oferuje nadprogramowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. pomocy przy pisaniu biznesplanów – dobrze sporządzony biznesplan na pewno pomoże przy zakładaniu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe oferują również sporządzanie biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie wszelkiego rodzaju sprawozdań – biura rachunkowe sporządzają raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej pomocne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle istotny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Dobrze zrobiona analiza jest istotnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest uogólnionym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na zdobycie określonych celów przy użyciu możliwości przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych potrafią ocenić, czy dana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby określone usługi świadczone były na wysokim poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj proponują pomoc przy otworzeniu działalności gospodarczej i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po otworzeniu firmy można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.