Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Home / Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami - 12 października 2021 , by uczen

Nie można zaprzeczyć, że w przypadku bolących zębów lub jakichkolwiek schorzeń jamy ustnej dobrze jest wybrać się do lekarza. W dzisiejszych czasach medycyna nieustannie się rozwija,  a takowych fachowców jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o idealny stan jamy ustnej i zębów. Wielu pacjentów regularnie zastanawia się, czy z daną przypadłością należy odwiedzić lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice między tymi dwoma zawodami, a także nakreślimy, w jakich sytuacjach trzeba skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz zdaje się, że stosunkowo niewiele pacjentów ma świadomość odnośnie tych różnic.

Chirurg stomatologiczny, dentysta i ortodonta – podstawowe fakty

Nade wszystko należy na samym początku zaznaczyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy dość drastycznie.

Lekarz stomatolog

Zacznimy może od zawodu najbardziej popularnego, a więc dentysty. Dentysta to fachowiec, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego banalnego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej złożonym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Dobrze zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego stomatologa. W skład jego usług wchodzi chociażby usuwanie zębów mądrości czy wycinanie wszelkich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), to znaczy wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również lekarzem, do którego należy udać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie umiał sprostać tym przypadłościom. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający olbrzymich kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na sprawne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących objawów dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.