Co musisz wiedzieć o karcie kredytowej?

Home / Co musisz wiedzieć o karcie kredytowej? - 31 października 2021 , by uczen

Prawie każdy polski bank oferuje w dzisiejszych czasach założenie karty kredytowej. Przeważnie jest pewna opłata na start i brak oprocentowania jeśli tylko spłacimy ją punktualnie. Co za tym idzie ten sposób płatności jest coraz bardziej popularny. Czym różni się karta kredytowa od karty płatniczej? Czy powinniśmy ją założyć i na co spojrzeć zakładając ją?

Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?

Główną różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a debetowymi jest model ich wydawania. Żeby posiadać kartę płatniczą musimy mieć konto w banku i to do niego przypisywane są karty. W przypadku karty kredytowej sytuacja jest zupełnie inny. Nie ma obowiązku posiadania konta, żeby założyć kartę kredytową. Dlatego, że nie jest ona dopisana do konta, to nie jest ważne ile mamy faktycznie środków. Wyrabiając kartę kredytową bank przyznaje nam z góry ustalony limit, który na danej karcie jest dostępny i tyle środków mamy możliwość wydać. Po uzależnionym od banku czasie mamy obowiązek rozliczyć się z tego, co wydaliśmy z karty – w zależności od banku jest to miesiąc, zdarza się, że nawet dwa miesiące. Jeżeli nie opłacimy to na czas to nie dostaniemy żadnych odsetek.

O czym trzeba wiedzieć biorąc kartę kredytową?

Koncepcja karty kredytowej jest bardzo dobra i duża ilość osób decyduje się na nią z wygody lub kiedy mają potrzebę. Mechanizm jest bardzo prosty – wydajesz środki banku, a nie swoje, i oddajesz je za jakiś czas. Bywa, że jest to do 50-60 dni na spłacenie karty. Innymi słowy, w dniu dzisiejszym masz możliwość wybrać się na zakupy, a zapłacisz za to za 60 dni. Aby jednak bankowi opłacało się udzielanie kart kredytowych to często daje potencjalnemu klientowi jakąś listę zadań do zrealizowania – w innym przypadku konieczne jest płacenie. Tak sytuacja wygląda na przykład przy opłacie za posiadanie karty. Jeśli bank Ci ją wyda, a kolejno nie będziesz jej używał, to będzie pobrana opłata miesięczna. Czasem jest to kilka, albo kilkanaście złotych. Następną pułapką są wypłaty z bankomatów, albo tworzenie przelewów bankowych. Tego typu opcje najczęściej są płatne i nie jest to mała kwota – bank zazwyczaj bierze od Ciebie z góry ustalony procent transakcji, którą wykonałeś i na dodatek ma możliwość obciążyć Cię odsetkami. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Przede wszystkim w rankingach kart kredytowych odnajdziemy informację na temat warunków aby ją dostać. Jeśli bank tylko podał tego typu dane to zostanie tam podane jakie muszą być nasze zarobki, żeby móc się o kartę kredytową ubiegać, możemy znaleźć tam też dane o wieku przyszłego klienta.

W dodatku w rankingu kart kredytowych znajdują się zawsze opłaty oraz prowizje jakie pobiera bank. Zobaczymy tam dane o opłacie za kartę na przy wyrabianiu jej i czy jest kolejna opłata miesięczna lub roczna. Jakie jest oprocentowanie w przypadku, kiedy nie opłacimy zadłużenia na czas i jakich kwot trzeba się spodziewać za ewentualne wypłaty z bankomatów. Następną niesamowicie ważną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to czas na spłatę zadłużenia, podczas którego nie są nam naliczane odsetki.

Oprócz tego w rankingu kart kredytowych często znaleźć możemy informacje o różnych promocjach, jakie bank oferuje, lub o maksymalnych limitach jakie może nam zaoferować. 

Podsumowując – zakładając kartę kredytową należy być świadomym tego i nie decydować się na to jedynie przez bonusy w banku. Bardzo łatwo jest za szybko wydać pożyczone pieniądze, co może o wiele bardziej zaszkodzić. Warto więc dokładnie przekalkulować swoją sytuację i propozycję, jaką bank przedstawił a najbardziej spojrzeć na:

  • opłaty za kartę – czy zawsze się pojawiają, czy można ich uniknąć i jakie są warunki aby dodatkowych kosztów nie było,
  • czas na spłatę zadłużenia – jak długi jest i jak się nalicza, czy jest to od 1, czy od wybranego przez nas dnia miesiąca,
  • wypłaty z bankomatów oraz realizowanie przelewów – czy jest za to dodatkowa opłata i jak duża, oraz czy do kwot tych jeszcze tego samego dnia doliczane są odsetki,
  • jaki limit proponuje nam bank – zawsze powinno się przekalkulować czy będziemy w stanie wydać taką sumę jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli nie to zdecydowanie zawnioskujcie o niższy limit.