Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie?

Home / Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie? - 28 lutego 2022 , by uczen

Nie od dziś jest jasne, że warto wynajmować lokale ze względów finansowych. Im bardziej turystyczne miejsce, tym lepiej zdecydować się na najem krótkoterminowy. W szczególności w obecnych czasach, gdy jest niezwykle duże zapotrzebowanie na takie miejsca. Coraz częściej podróżujący wolą całe mieszkania, zamiast hotelu. Dzięki temu są bardziej niezależni, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często również cena jest konkurencyjna. Zachęca też do tego duża ilość stron internetowych, na których pojawiają się oferty najmu krótkoterminowego. O czym warto pamiętać podczas wynajmowania lokalu turystom i na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Jakie są sposoby na najem krótkoterminowy?

Definitywnie najpopularniejszą opcją jest zostanie gospodarzem na stronie internetowej Airbnb. Innym sposobem jest założenie firmowego konta na stronie Booking. To w tych dwóch miejscach podróżujący najczęściej szukają noclegów. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam także wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową albo na stronie informacji turystycznej.

Powinno się mieć na uwadze to, że większe miejscowości, jak między innymi Kraków, wymagają wpisania wynajmowanego mieszkania na specjalną listę. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam wynajmowanego lokalu działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do listy dostęp ma tak naprawdę każdy. Wszystko to przez ogromną ilość skarg, które pojawiały się od sąsiadów wynajmowanych krótkoterminowo lokali.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Ostatnio biura księgowe w Krakowie spotykają się najczęściej z pytaniem czy konieczne jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby wynajmować lokal krótkoterminowo. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zgodnie z definicją tego typu wynajem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a w związku z tym należy działalność gospodarczą otworzyć. Pojawiały się jednak już przypadki, w których osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, działalności nie zakładały i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie zwyciężały. Każdy tego typu przypadek powinno się więc przeanalizować indywidualnie. Każde biuro księgowe w Krakowie z pewnością pomoże w przeanalizowaniu czy zachodzą odpowiednie przesłanki, żeby działalność gospodarczą zaczynać, czy nie.

Podatek dochodowy od zysku z najmu krótkoterminowego

To co jednak jest oczywiste, to obowiązek zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem lokali przynosi nam korzyść majątkową, to musimy to zaliczyć jako nasz dochód. Jeśli zaczęliśmy działalność gospodarczą to najłatwiej będzie zasięgnąć rady u biura księgowego w Krakowie. Opcji na rozliczenie jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z zasad ogólnych. Wtedy od przychodów możecie odjąć koszty – jest to najbardziej korzystna opcja. Do wielkiego wora z kosztami można zaliczyć opłaty za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy i czynsz. Wtedy musimy rozliczyć sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań wymaga załatwienia paru formalności, których nie warto pomijać. Zachęcamy do kontaktu z księgowymi w Krakowie, gdyż tam znajdziecie wszelkie potrzebne informacje o prowadzeniu działalności gospodarczej i o płaceniu podatków. Najem krótkoterminowy to nie jest to samo, co wynajem długoterminowy i zdecydowanie warto przeanalizować czy jest bardziej opłacalny. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich niezbędnych obliczeniach.