Czego obawia się student? Słów parę na temat ubezpieczeń dla studentów

Home / Czego obawia się student? Słów parę na temat ubezpieczeń dla studentów - 8 marca 2022 , by uczen

Jesteś żakiem? A może dopiero planujesz wybrać się na wybraną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka na Ciebie wspaniały i intensywny okres zapełniony po brzegi nauką ciekawych rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może również wyjazdów i wymian studenckich? Wśród tych wszystkich wspaniałych przeżyć i doświadczeń nie zapomnij o tym co najbardziej ważne mianowicie o swoim zdrowiu. Czytaj by dowiedzieć się, jakie są opcje ubezpieczeń dla studentów. Do kiedy obowiązuje takie ubezpieczenie i czy warto kupić także NNW? 

Ubezpieczenie w trakcie uczenia się – obejmuje też żaków?

Osoby studiujące,które mają pomiędzy 18 a 26 lat, dotyczy dalej ubezpieczenie zdrowotne w okresie kontynuacji edukacji. Ubezpieczenie studenckie w ramach NFZ jest obowiązkowe oraz można się o nie staraćna dwa sposoby:

  1. poprzez uczelnię
  2. przez członków familii, którzy pracują

Jeśli student nie posiada członka ,kto pracuje np. gdy jego rodzice nie żyją,bądź nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia może zgłosić taką osobę do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia . Ważne jest w tym wypadku tylko to aby zasygnalizować taki fakt w dziekanacie. W przypadku gdy dorosły żak małżonkiem/małżonką, osobą zgłaszającą studenta do NFZ może być też współmałżonek,który pracuje.

Gdy student nie może zostać ubezpieczona w ramach Narodowy Fundusz Zdrowia przez nikogo z rodziny, zgłosi go uniwersytet, warunkiem jest tylko wyraźny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może korzystać przez cały czas nauki aż do czterech miesięcy od studiów ukończenia. 

Ważne aby wspomnieć o tym, że żacy, którzy mają ponad 26 lat nie mogą  już korzystać z ubezpieczenia zadeklarowanego przez rodzicieli czy opiekunów prawnych. W takim razie ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ organizuje uniwersytet. Aby to wykorzystać należy przedłożyć na uczelni dedykowany wniosek w takim celu.

NNW jakie to ubezpieczenie i co powinno zawierać?

NNW to zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Okres kształcenia na uczelni wyższej jest zazwyczaj dość okresem zwiększonej intensywności,opłaca się wtedy solidniej zadbać o bezpieczeństwo swojego zdrowia ,poprzez kupno nadprogramowej polisy. Taka polisa dla osoby studiującej jest nadprogramowym zabezpieczeniem, które można dopasować do własnych potrzeb. Zapewnia ona wsparcie pieniężne w momencie niepożądanego wypadku lub przebywania w szpitalu. Polisę powyższą można wybrać samodzielnie bądź użyć tej oferowanej przez uczelnię.

Warto tu powiedzieć,że polisa zapewniana przez uczelnie jest ubezpieczeniem grupowym. Do plusów należy tutaj niska cena tego ubezpieczenia, jednak jest to powiązane ze strasznie niską kwotą odszkodowań w okoliczności wypadków. Dlatego jeśli jesteś szczególnie narażony na niebezpieczeństwo wypadków np. poprzez częste podróże lub uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak przykładowo jeździectwo, pomyśl o wykupieniu dodatkowej polisy, może się naprawdę przydać.

W Polsce są także ubezpieczenia oferujące łączenie NNW z ochroną w wypadku wystąpienia różnych chorób. Jeśli chcesz zabezpieczyć sobie kompleksową ochronę może opłaci się pomyśleć nad taką możliwością.

Co to są karty studenckie oraz w czym są pomocne?

Karty studenckie mają wielofunkcyjny charakter co powoduje,że są bardzo popularne. Po pierwsze,jeśli opłacamy kartę studencką, mamy całoroczny dostęp do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla studentów. Wspomniana karta jest swoistym zabezpieczeniem,nie gwarantuje jednak zabezpieczenia w wypadku wszystkich nieszczęść, które mogą Ci się przytrafić. Istnieje kilka rodzajów kart,które można dopasować do prywatnych upodobań przykładowo ubezpieczać Cię podczas uprawiania ryzykownych sportów, albo podczas odbywania praktyk studenckich. Karty mają jeszcze jedną przydającą się funkcję a mianowicie, dzięki nim można korzystać  ze zniżek przykładowo z transportu publicznego czy kawiarni.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety próczNNW wymagają równieżwyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Dokument ten jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do korzystania z opieki medycznej w ramach porozumieniapaństw członkowskich unii europejskiej w obszarze opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest możliwość zrobienia tego w wojewódzkim oddziale NFZ, po wypełnieniu wniosku. Teraz dokument ten można bez problemu wyrobić również online.

***

Typów ubezpieczeń dla studentów jest wiele. Warto zapoznać się z każdym aby dokonać wyboru odpowiadającego własnym potrzebom i czuć się swobodnie oraz beztrosko w czasie studiów.