Czym jest Naczelna Rada Adwokacka?

Home / Czym jest Naczelna Rada Adwokacka? - 13 kwietnia 2022 , by uczen

Na pewno wszyscy adwokaci w Kłodzku mieli styczność z Naczelną Radą Adwokacką. Organizacja ta mieści się w stolicy i jej zadaniem jest, najprościej mówiąc, opieka nad zawodem adwokata. Co jednak przede wszystkim robi Naczelna Rada Adwokacka i z kogo się składa?

Z kogo składa się Naczelna Rada Adwokacka?

Głównym dowodzącym Naczelną Radą Adwokacką jest bez wątpienia Prezes NRA. Pierwszym w historii prezesem był Cezary Ponikowski, który prowadził NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 i 1928-1929. {Oprócz niegoPoza nim w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą także adwokaci i dziekani okręgowych rad adwokackich. Warto tutaj wspomnieć, że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Wybierani są przez Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Teraz prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej jest Przemysław Rosati, który stoi na jej czele od zeszłego roku.

Jakie obowiązki ma Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najważniejszych działań Naczelnej Rady Adwokackiej jest reprezentowanie adwokatury. Ponadto zajmuje się ona także formowaniem zasad sprawowania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To naturalnie nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy adwokat w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad edukacją aplikantów. Na liście obowiązków musiały się pojawić takie funkcje jak sprawdzanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich i prezentowanie wniosków oraz postulatów o tworzeniu prawa i posługiwaniu się nim. Z niewiele mniej ważnych obowiązków można w tym miejscu wymienić na przykład tworzenie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury czy też zakresu działania i zasad finansowania wizytatorów. Oczywiście obowiązków adwokatów, którzy są w składzie Naczelnej Rady Adwokackiej jest o wiele więcej. Właśnie dlatego jej skład jest tak obszerny.

Szybsza praca adwokatów?

Z racji tego, że NRA opiekuje się wszystkimi prawnikami, próbuje także sprawić, że ich praca będzie szybsza i bardziej efektywna. Właśnie z tego powodu prezes NRA zaproponował przejście na w pełni cyfrową komunikację z samorządem oraz wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co niesamowicie spowalnia cały proces. Takie zmiany jednak wiążą się z potrzebnymi pieniędzmi, a te NRA chce wziąć od wszystkich zapisanych w niej adwokatów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to oznaczało podwyższenie składki, którą regularnie muszą opłacać adwokaci. Pojawi się jednak w zamian za to bardzo pozytywna zmiana, jaką jest przejście na cyfrową kancelarię. W XXI wieku, gdy niemal wszystko dzieje się przez internet, taka zmiana powinna być zrealizowana już jakiś czas temu.