Czym jest pedagogika zabawy?

Home / Czym jest pedagogika zabawy? - 17 września 2022 , by uczen

Dziecko to istota bardzo wrażliwa i podatna na wpływy innych. Proces emocjonalno – intelektualnego rozpoczyna się już niemal po przyjściu na świat. Podczas rozwoju dziecka, niezwykle istotne jest, aby poznawał on urozmaicone formy spędzania czasu oraz formy zdobywania wiedzy. Jedną z tych form jest właśnie zabawa. Ukształtowanym ludziom często kojarzy się ona z beztroską, ale dobrze popatrzeć na to z innej punktu widzenia – dziecko dzięki zabawie nabywa nie tylko nowych rzeczy,ale również pracy w grupie i otaczającego go świata.

Czym jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo przekonywać do zabawy, ponieważ natychmiast wywołuje to u niego miłe wspomnienia i jest czymś miłym. Dlatego wykorzystanie zabawy do edukacji jest najlepszym sposobem, aby zwrócić uwagę dziecka. Pedagogika zabawy to metoda nauczania, która opiera się przede wszystkim na tym, żeby dziecko czuło się komfortowo a także swobodnie podczas zabaw zespołowych. Najważniejszym celem pedagogiki zabawy jest to, aby dzieci miały okazję rozwoju siebie i swoich pasji w poczuciu wzajemnego zaufania i tolerancji. Nie ma tutaj znaczenia, kto jest w jakim wieku i co potrafi, priorytetem jest to, aby tworzyć pozytywne relacje z innymi i czuć się swobodnie.

Kluczowe zasady pedagogiki zabawy

Zasady którymi kieruje się pedagogika zabawy są bardzo proste i wszystkie są ściśle związane ze sposobem działania tego sposobu. Chodzi głównie o:

brak rywalizacji – chodzi o to, żeby pomiędzy członkami grupy wystąpiła współpraca i inicjatywa pomocy sobie nawzajem. Nie mamy tutaj zwycięzców czy przegranych, każdy działa tak, jak tylko umie najlepiej i to jest najistotniejsze

wyrażania siebie i własnych emocji – to bardzo pożądana umiejętność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najważniejsze, by nie wstydzić się siebie i swoich emocji i jednoczesne zrozumienie uczuć drugiego człowieka

wolność wyboru – nie ma nakazów i zakazów, można zachęcać, ale ostateczna decyzja zawsze jest po stronie dziecka.

Gdzie możemy spodziewać stosowania metody pedagogiki zabawy?

Obecnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w dużych miastach stosuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w metropoliach jak Wrocław czy Katowice, to miasta, z których ofertą warto się zapoznać, jeśli chcemy, by nasze dziecko było uczone zgodnie z zasadami pedagogiki zabawy.