Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole?

Home / Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole? - 1 listopada 2021 , by uczen

Jakie są metody nauki języka angielskiego dla przedszkolaków?

Istnieje sporo stylów nauki i zupełnie inne zostaną użyte dla dorosłych ludzi, a inne dla dzieci w wieku przedszkolnym. W przypadku takich maluchów zazwyczaj stosowane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • nauka metodą komunikacyjną,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier oraz zabaw po angielsku, dzięki czemu jest idealna tak samo dla młodszych, jak i trochę starszych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem także jest popularna w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego że oparta jest na reakcji motorycznej malucha. Często używana metoda komunikacyjna widywana jest przy średnio zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od samego początku dzieci posługują się językiem obcym.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na naukę języka w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak często wykorzystywana i posiada wielu swoich zwolenników, dlatego, że uczy dzieci języka angielskiego, bez przekładania tego na język ojczysty. W konsekwencji przedszkolaki uczą się go instynktownie, w podobny sposób jak swój ojczysty język. Tym sposobem angielskiego przeważnie uczy się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, w których pracują native speakerzy. Dzieci używają języka angielskiego w prawdziwych scenkach – podczas gier, posiłków czy też spacerów. Przynosi to wspaniałe skutki i powoduje, że przedszkolaki nie czują się nienaturalnie podczas używania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu zastosowali, jak to dzieje się w przypadku dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym szybciej i prościej łapią język. U starszych dzieci trudniej jest wykorzystać część z metod, chociażby tak bardzo lubianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym ekspresowo uczą się nowych słówek i prostych zdań. Rewelacyjnie również działa u nich nauka przy użyciu zabawy, co przeważnie nie jest dobrym wyborem w przypadku uczniów wyższych klas szkół podstawowych. Dobrze jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki takich maluchów. To co najważniejsze, to przedszkolaki mają krótki czas koncentracji i lepiej nie angażować ich w kilka godzin lekcji na raz. Lubią naśladować innych, co za tym idzie doskonale sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. A na koniec – przedszkolaki błyskawicznie uczą się poprzez doświadczenia aktywizujące zmysły. Z tego powodu najlepiej jest poprowadzić naukę przy pomocy metod naturalnych, w których nie muszą siedzieć w miejscu, ale bawić się oraz powtarzać rymowanki, czy też śpiewać piosenki. 
Niezmiernie istotne jest wybranie odpowiedniego przedszkola angielskiego, gdzie nauczyciele będą potrafili uczyć takie dzieci. Oczekiwania na pewno spełni przedszkole niepubliczne w Łomiankach.