Garnitur w kratę – hit czy kit?

Home / Garnitur w kratę – hit czy kit? - 18 grudnia 2021 , by uczen

Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem stosowanym na garniturach dla mężczyzn. Pomimo to, ostatnimi czasy wraca ona do łask, także na formalnych zestawach. Jest to wzór bardzo chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i wbrew pozorom pasuje ona do większości sylwetek.  Po taki ubiór sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Bez wątpienia krata wyróżnia się w tłumie jednolitych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu powinno się umiejętnie dobrać pozostałe dodatki jak buty, zegarek czy muszka. Na jakie okazje wybrać garnitur w kratę? Jak właściwie wybrać rodzaj kraty?

Garnitur w kratę – krótka historia

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę powróciła na salony w miarę niedawno, zdecydowanie nie jest to współczesny wzór. Tego typu garnitury były popularne już w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy jednolite zestawy uważano za ekstrawaganckie.  Wtenczas za wzór stylu uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Do dziś funkcjonuje określenie „krata księcia Walii”, które oznacza szczególny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Wyjątkowo chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy a także Amerykanie, uważając to za ówczesną alternatywę gładkich kompletów. Garnitur w kratę kojarzy się również z ubiorem myśliwych, aktorów, czy filmowych gangsterów. W następnych latach wyszły one z domów mody, aby ponownie do nich powrócić kilka lat temu. W chwili obecnej jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania formalne i duże przyjęcia, gdzie na pewno będzie się odznaczał.

Garnitur w kratę – jaka koszula?

Garnitur w kratę idealnie sprawdzi się szczególnie dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, oraz takich, którzy lubią eksperymentować z modą. Aby taki ubiór wyglądał dobrze, trzeba starannie wybrać wszystkie dodatki. Jednym z podstawowych jest niewątpliwie koszula. Warto tutaj trzymać się reguły, że kiedy w naszym stroju dominuje jakiś wzór, reszta musi być stonowana, gładka. Wybierając garnitur warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która subtelnie kontrastuje z kolorem przewodnim. Innymi słowy do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli warto wybrać gładką i jednokolorową. Nie zawsze chodzi o kolor biały, można próbować z innymi kolorami zgodnie z zasadami dobrego gustu. Oczywiście garnitur w kratę nie eliminuje zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Trzeba je po prostu dobierać ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Jak dobrać dodatki do garnituru w kratę?

Dobór odpowiednich dodatków do garnituru w kratkę zależy od rodzaju stylizacji jaką chcemy skomponować. Inne będą pasowały do formalnego spotkania biznesowego, a inne do luźnego spotkania z przyjaciółmi. Interesujące połączenie taki ubiór tworzy w zestawieniu z trampkami w luźnym stylu. Dobór dodatków zależny jest od rodzaju kraty, prościej jest je dobrać do subtelnego, nie wyzywającego wzoru. Można dopasować koszule jasne, kolorystycznie współgrające z resztą ubioru. W czasie uroczystości oficjalnych można również postawić na klasykę w przypadku butów. Warto wybierać proste, skórzane, kolorystycznie dobrane do reszty ubioru. Eleganckiego ubioru dopełnią dobrze dopasowane spinki do mankietów. Część mężczyzn chętnie do większości stylizacji noszą zegarki, co również jest odpowiednim wyborem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Garnitur w kratę dla pana młodego 

Ostatnio krata na garniturze jest często wybierana przez przyszłych panów młodych. Jednakże jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego warto zastanowić się komu będzie najlepiej pasował? Wbrew panującemu przekonaniu garnitur w kratkę jest dobrym rozwiązaniem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim zestawie może być zarówno odważna, jak i bardziej stonowana, dlatego dobrze dobrana sprawdzi się przy każdym rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie umiemy wybrać dobrego wzoru, można przed tak ważnym wydarzeniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Warto wspomnieć, że krata jest odpowiednim wzorem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych w dojrzałym wieku. Wszystko zależy od odpowiedniego dopasowania koloru, fasonu itp. Ostatnio modne stało się organizowanie wesela z nietypowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem w przypadku ślubu w stylu boho, rustykalnym a także w stodole.  

Garnitur w kratę – na co dzień i od święta

Warto wybrać garnitur w kratę, jeśli chcemy wyróżnić się z tłumu, a także pokazać, że mamy pojęcie o najnowszej modzie. Oczywiście nie zawsze trzeba ubierać całego kgarnituru na raz. Na mniej formalne spotkania można wybrać np. spodnie w kratę, a do tego sweter w stylu casualowym. Z kolei marynarka w kratę dobrze się zarówno do jeansów, jak i chinosów. Taki zestaw jest doskonałym strojem umożliwiającym komponowanie wielu opcji stylistycznych. Krata w ubiorze formalnym, jak i tym bardziej na co dzień jest świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku. Ślub jesienią jest możliwością do pokazania się w brązach, szarościach, beżach. Odważniejsi panowie mogą zdecydować się na ostrzejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany zestaw pana młodego z pewnością zaakcentuje jego silną osobowość ale też go wyróżni.