Gdzie (i w czym) powinien spać noworodek i niemowlak?

Home / Gdzie (i w czym) powinien spać noworodek i niemowlak? - 15 kwietnia 2022 , by uczen

Przyjście na świat noworodka wprowadza bardzo duże zmiany w życiu jego rodziców. Jeszcze przed zjawienie się na świecie dziecka, jest sporo rzeczy koniecznych do wykonania, jakich musimy przypilnować żeby po urodzeniu i opuszczeniu szpitala, zarówno mama oraz maluch posiadali dobre warunki. Jak to zrobić?

Czego unikać?

Najważniejsze jest to, że w opinii badań lekarzy, należy zadbać o to, aby noworodek przez pierwszy rok spało w sypialni opiekunów. Jest to element, o jakim wiele młodych par zapomina. Najważniejszym zagrożeniem w kwestii noworodków stanowi przypadłość o nazwie SIDS – niespodziewana śmierć łóżeczkowa. Badacze uważają, że jest możliwość jej łatwo uniknąć oczywiście poprzez wniesienie dziecięcego łóżeczka do pokoju rodziców. Szczególnie z uwagi na to, iż do owego typu śmierci pośród maluchów dochodzi głównie przez zadławienie. Najlepiej , aby łóżeczko niemowlaka znajdowało się w bliskiej odległości łóżka opiekunów. Nie zapominajmy także o tym, że w takich wypadkach zagrożeniem jest także to, gdy noworodek śpi z rodzicami, ponieważ, że jest możliwość, że będzie zgniecione przez rodziców w trakcie snu więc w wypadku tego rozwiązania trzeba być niezwykle ostrożnym.

W czym powinien spać noworodek?

Skoro już zdajemy sobie sprawę, iż najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla naszego niemowlaka stanowi spanie w jednym pomieszczeniu z rodzicami przypatrzmy się drugiej, tak samo istotnej, rzeczy – w czym ma spać niemowlę. Młodzi rodzice bardzo często decydują się na trzy metody:

  • Łóżeczko – jest to element zarówno odpowiedni w pierwszych miesiącach życia noworodka oraz w późniejszym czasie, więc jest jednocześnie funkcjonalny i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – zwłaszcza przez to, że niezawodnie usypia dziecko a także pomaga dorosłym w łatwiejszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – identycznie tak, jak poprzednie sposoby jest dużą wygodą zwłaszcza dla matki, która posiada dużą możliwość kontroli malucha

Warto brać pod uwagę, że opiekunowie powinni kompleksowo dobrać tego typu rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę posiadany w swojej sypialni dostępny obszar. Pamiętajmy również, żeby niemowlę spało bez zabawek.

Które materiały są najbardziej odpowiednie dla dziecka?

Podczas wyboru akcesoriów dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to z jakiego surowca jest ono zrobione. Dla najmłodszych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, zwłaszcza profesjonalne zrobione. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są jednocześnie dobrze wykonane jak i bezpieczne dla niemowląt. Co tym bardziej dla świeżo upieczonych opiekunów jest istotną wartością, ponieważ profesjonalnie zrobione łóżeczko albo kołyska drewniana będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w przypadku kolejnego dziecka.