Implanty czy proteza – co wybrać?

Home / Implanty czy proteza – co wybrać? - 27 lipca 2021 , by uczen

Mówi się że idealny uśmiech to nasza największa ozdoba. Próchnica i urazy mechaniczne to najpopularniejsze przyczyny powstawania ubytków uzębięniu. Dziury w uzębieniu są nie tylko nieestetyczne ale mogą prowadzić także do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Do tych zalicza się przesuwanie zębów w okolicy, które niesie za sobą wady zgryzu. Gdy robią się luki powinno się odwiedzić gabinet protetyczny jak najszybciej. Postaramy Ci się przybliżyć najpopularniejsze metody.

Protezy zębowe

Protetyka ma wiele fanów, jest związana z niższym kosztem niż implantologia,a także proces jest dużo krótszy. Protezy można podzielić na stałe i ruchome. Do stałych zaliczamy takie które wyciągamy na noc. Ich wadą jest to że musimy je wyczyścić z resztek pokarmu, są także większe niż inne metody. Użytkownik musi zaadaptować się do noszenia ich. Współczesne protezy są bardzo zbliżone do wyglądu naturalnych zębów a ich dostosowanie w pracowni protetycznej zapewnia wygodę użytkowania. Protezy stałe to mosty oraz korony, które protetyk mocuje do zębów pacjenta. Korony zostają przymocowane do podbudowy stworzonej ze stałego zęba, a mosty do pobliskich zębów. Do zamocowania protezy stałej trzeba spiłować ząb. Może to budzić strach, natomiast gdy jesteś po leczeniu kanałowym nie ma to większego znaczenia.

Implanty dentystyczne

Implanty to niewątpliwie jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań, ale też najbardziej złożonych. Podczas operacji dentystycznej śruba mocująca implant osadzana jest w szczęce, co naśladuje naturalny korzeń zęba. Po skończonej operacji trzeba poczekać parę miesięcy, żeby implant scalił się z tkanką, co istotnie wydłuża proces leczenia. Jako ostatni etap na śrubie umieszczona jest korona, którą przygotowuje pracownia protetyczna. Jest to proces mniej inwazyjny niż protezy stałe, ponieważ nie narusza się się okolicznych zębów. Protetyk odtwarza jedynie brakujący ząb. Wszystkie opisane metody są możliwe do wykonania w naszej pracowni protetycznej w Częstochowie, umów się na wizytę a znajdziemy razem najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.