Jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

Home / Jak przygotować dziecko na pójście do żłobka? - 19 września 2021 , by uczen

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i nie możesz przestać myśleć jak zorganizować czas, który został do rozpoczęcia zajęć? A może dopiero analizujesz czy warto go zapisać i myślisz co sprawia mu trudność, z czym chyba sobie nie poradzi, a co przyjdzie mu naturalnie? W przypadku gdy do pierwszego dnia w żłobku zostało kilka tygodni to niewątpliwie nada się dla Ciebie zestawienie akcesoriów niezbędnych pierwszego dnia. Warto więc pomyśleć o skompletowaniu wszystkiego już teraz i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Dlaczego pozytywne nastawienie jest takie ważne?

Najistotniejsze co musisz dopilnować przed wysłaniem dziecka do żłobka to pozytywna postawa. Chodzi tutaj zarówno o Twoje podejście, jak i o myśli maluszka. Daj sobie czas na wyjaśnienie pociesze, że zostaje z pozostałymi dziećmi i Ciociami przez kilka godzin, że będzie to miły czas, a później do końca dnia będziecie razem. 

Pamiętaj, że brzdąc natychmiastowo przejmie Twój nastrój. Jeżeli będziesz zestresowana, zdenerwowana i źle nastawiona do tego pomysłu – maluch szybko złapie taką postawę. Jeśli masz taką opcję to zostaw go wstępnie tylko na 2-3 godziny i bez pośpiechu przeciągaj ten czas. Dzięki temu ty nie będziesz się denerwować, że od razu zostawiasz bobasa w obcym miejscu na pół dnia, i maluch będzie powoli przygotowywał się do coraz dłuższych pobytów w żłobku.

Na pewno wiesz, że sprawdzona placówka oszczędzi Ci wielu negatywnych myśli. Żłobek Kraina Kubusia w miejscowości Gorzów Wielkopolski bankowo zaproponuje Twojemu dziecku odpowiednią opiekę .

Kiedy zacząć oswajanie ze żłobkiem?

Już na początkowym etapie życia dziecka możesz rozpocząć przygotowywać go do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że wychodzisz. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Pokazuj mu nowe lokalizacje i daj odkrywać przyrodę. Ucz samodzielności. Pozwalaj bobasowi zajmować się samym sobą, ale też daj mu spędzać czas z innymi dziećmi jeśli masz taką możliwość, pozwoli mu to na szybsze odnalezienie się w grupie.

Co zabrać ze sobą pierwszego dnia w żłobku

Zapakuj dziecku jego ulubioną maskotkę i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubeczek na napoje. Do tego obowiązkowo brzdąc musi mieć ze sobą zapasowe papcie z twardą podeszwą i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nosi pieluszki to przynieś do żłobka body, w innym przypadku zabierz majteczki. Oprócz tego pidżamka, bluzki z długim i krótkim rękawkiem, spodenki, sweterek, bluzę i skarpetki. Oczywiście jeżeli Twoja pociecha korzysta z pieluszek – je też koniecznie spakuj. Mogą się też przydać chusteczki nawilżane.

W podsumowaniu rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej zestresowane dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko przyjemnością i fajnie spędzonym czasem.