Jak troszczyć się o oczko wodnea także rybki stawowe o każdej porze roku?

Home / Jak troszczyć się o oczko wodnea także rybki stawowe o każdej porze roku? - 21 marca 2022 , by uczen

Jesteś posiadaczem oczka wodnego? Czy może zastanawiasz się nad jego założeniem? W poniższym tekście doradzamyczym się kierować planując oczko wodne i jak o nie dbać o każdej porze roku. Dowiesz się też jak dobrać rybki oraz jaka karma dla ryb stawowych będzie odpowiednia.

W jaki sposób zaplanować oczko wodne?

Budowanie w ogrodach oczek wodnych staje się coraz bardziej na czasie. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Po pierwsze jest wspaniałym fragmentem dekoracyjnym w ogrodzie, wpływa też na dobre samopoczucie, zwłaszcza w czasie letnim. Żeby dobrze zorganizować budowę oczka wodnego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • wielkość oczka wodnego –  do powstania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie potrzebujesz pozwolenia.
 • głębokość – oczko wodne powinno posiadać minimum 45 cm głębokości, gdy planujesz trzymać tam rybki, najmniejsza głębokość to mniej więcej 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być położone blisko miejsca w którym z przyjemnością wypoczywasz. Nie zapomnij żeby nie było to w bliskim sąsiedztwie liściastych drzew (jesienią opadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najbardziej korzystna sytuacja jest wtedy, kiedy oczko wodne posiada dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, za duże nasłonecznienie powoduje rozrost glonów w zbiorniku.
 • funkcja (np. określ czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (należy dowiedzieć się jakie warunki i temperatury są dla nich najkorzystniejsze)

Czym jest troska o staw w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, trzeba o nie dbać żeby sprawialo radość latami. Na czym polega pielęgnacja, z uwzględnieniem pór roku?

 • lato – w tym okresie należy zadbać przede wszystkim o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zadbać o optymalną ilość ryb abyuniknąć przerybienia. W lecie ryby żerują dość intensywnie, zdarza się,że są też przekarmianie. Powyższe czynnikiwpływają na błyskawicznenasycenie wody złymi produktami przemiany materii, zaburza to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze posiadają wtedy trudne zadania aby przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w oczku. Jeśli rozważasz korzystanie z filtra trzebawłączyć go już wiosną, w innym wypadkurezultaty tego będą już latem (np. zielona woda) i trudno będzie je zlikwidować.
 • jesień – po sezonie należy szczególnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być karma dla ryb w oczkach wodnych? W tym okresie sprawdzą się kaloryczne granulaty witaminizowane. Zwierzęta trzeba karmić regularnie i porządnie, aby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Należy pamiętać też o codziennym oczyszczaniu oczka z opadłych liści drzew, by przeciwdziałać procesom gnilnym.Pod koniec jesieni, należy też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z powierzchni oczka. Należy wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą niezbędne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, gdy w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki należy odłowić i przenieść do zastępczego akwarium.
 • zima – rybki pozostające w oczku wodnym, posiadającym około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki miały dostęp powietrza. Rolę tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w oczku wodnym trzeba zostawićrównież aktywną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie są zbyt piękne po zimie. Najpierw należy sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie zakleić powstałe uszkodzenia. Kolejną sprawą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Wskazane jest zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną potrzebują one też nawożenia. Stosować w tym celu należy specjalnych nawozów do roślin wodnych, gdyż te ogrodnicze mogą być niebezpieczne dla zwierząt. W oczku w którym zimowały ryby można częściowo  zmienić wodę i rozpocząć stopniowo karmić ryby,zaczynając od niedużych ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które były przeniesione na czas zimy, można umieścić na powrót w stawie gdy tylko temperatura wody będzie podobna do tej ze zbiornika zastępczego.

Jak dostosowywać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi gatunkami ryb hodowanych w przydomowych stawach są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pasz wymagają? Wyjaśniamy:

 • karp japoński – potrzebujepokarmówz wysoką zawartością białka z zawartością spiruliny i składniki barwiące.
 • karaś ozdobny – nie sprawiająca kłopotów ryba wszystkożerna.Zjada suchy pokarm w każdej formie. Jeśli zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, niezbędny jestuzupełnienie w postaci jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba wszystkożerna. Lubi karmyunoszące siępotafli wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie podjada też karmę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

Dobrze wiedzieć,że decydując się na trzymanietylko jednego typu ryb, można wybieraćdedykowanekarmy dla rybek stawowych odpowiadającedanemurodzajowi. Dzięki specjalnie dedykowanym paszoma także zapewnieniu wymaganych warunków pod konkretny gatunek ryb osiągnąć można niesamowiteefektyi bardzo dobrą kondycję i wygląd rybzwierząt