Jak ważna jest specjalizacja adwokata?

Home / Jak ważna jest specjalizacja adwokata? - 14 listopada 2021 , by uczen

W teorii każdy adwokat może podjąć się prowadzenia zarówno sprawy cywilnej jak i karnej. Często zdarza się sytuacja kiedy prawnik tego samego dnia idzie na rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które nie biorą wszystkich spraw? Jakie istnieją specjalizacje u adwokatów i czemu są tak bardzo istotne? Jak to się dzieje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są niezmiernie cenione, a w niedużych miastach dalej nikt nie przekonał się do tego modelu?

Czym są butiki wśród kancelarii adwokackich?

Od mniej więcej 10 lat w naszym kraju można natknąć się na kancelarie prawnicze, które nazywane są butikami. Są to kancelarie bardzo wyspecjalizowane i zajmują się tylko takimi sprawami, które wpisują się w ich zakres obowiązków. W związku z tym prawnicy będący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie zajmą się sprawą rozwodową. Aktualnie są one mocno powszechne w Warszawie, ale mniejsze miejscowości wciąż nie mogą wypróbować tego sposobu działania. Przyczyną jest to, że nie ma tam tak dużego popytu na prawników i nawet takich ogólnych kancelarii prawniczych nie potrzeba tam zbyt wiele.

Prawo aktualizuje się niezmiernie szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w ustawach z każdej dziedziny jest po prostu nieprawdopodobne. Jeżeli adwokaci specjalizują się tylko w wybranej dziedzinie prawa to będą mieć najnowszą wiedzę, a w konsekwencji zaproponują szybsze i bezsprzecznie profesjonalne obsłużenie klienta. Tego typu kancelaria nie przyjmie sprawy z pozostałych dziedzin, dlatego że będzie się to wiązało z bardzo długim czasem na zdobycie potrzebnej wiedzy. Jasne, że jest to pewnego rodzaju wyrzeczenie, ale wyrobienie pozycji i opisywanie się jako wyprofilowana kancelaria prawna często sprawi, że więcej klientów mających potrzebę aby rozwiązać swój kłopot w danej specjalizacji uda się właśnie do niej, a nie do zajmującej się wszystkim kancelarii. Skutkiem posiadania specjalizacji zmniejszamy swoją konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Znajdując odpowiednią dla nas dziedzinę prawa jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla potencjalnych klientów. My, jako adwokaci, nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie świadczymy, a klient nie musi zastanawiać się czy dobrze zrobił powierzając swoją sprawę w nasze ręce. Niemożliwe jest żeby adwokat był alfą i omegą w każdej specjalizacji, a prowadzenie spraw dotyczących prawa podatkowego i karnego jednocześnie sprawi tylko, że utkniemy w papierach dotyczących obu i finalnie nie będziemy mogli perfekcyjnie poprowadzić ani jednej.

Jeśli jesteś prawnikiem to pewnie zależy Ci na znalezieniu doskonałego miejsca pracy, gdzie przełożony będzie doceniał to co robisz. Dla wyprofilowanej kancelarii prawnej przeszkolenie prawnika nie jest łatwym zadaniem i potrzeba dużego nakładu pracy, z tego powodu istotne jest dla nich aby pozostawić adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozrośnięte i można wyszczególnić prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne a także karne, a te dzieli się na jeszcze więcej bardziej drobiazgowych specjalizacji, w związku z czym każdy powinien wyszukać coś w czym będzie czuł się dobrze i co będzie jego silną stroną.

Jak wybrać doskonałą specjalizację?

Do wyboru są w zasadzie dwa rozwiązania – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której zawsze się coś dzieje i wtedy można spodziewać się dużej ilości klientów, lub zrobić całkowicie odwrotnie i wybrać niszowy kierunek. W tej drugiej sytuacji możesz być jednym z kilku adwokatów, którzy zajmują się tym rodzajem prawa. W konsekwencji duża ilość klientów będzie się zwracać właśnie do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji można zadać sobie pytanie jaka tematyka jest dla nas interesująca i nas nie przerasta. Jeżeli boimy się morderstw to pewnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, dlatego że prowadzenie takich spraw może nas przerosnąć.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na lokalizację, w której planujemy pracować jako prawnik. W miejscowościach na południu kraju może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w odróżnieniu od małych miast mogą być niezbędni prawnicy wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu świeżych absolwentów prawa, mających ogromną konkurencję. Powinni się więc wyróżnić w jakiś sposób, żeby nie być kolejnym prawnikiem od wszystkiego i od niczego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: https://adwokat-topczewska.pl/