Jak wygląda sprawa karna a jak cywilna?

Home / Jak wygląda sprawa karna a jak cywilna? - 28 września 2021 , by uczen

Najważniejszą różnicą pomiędzy sprawami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia musi poznać prawdę, nawet jeśli obrońca i prokurator nie angażują się w postępowanie. W postępowaniach cywilnych za to sędzia nie musi dociekać niczego na własną rękę. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy powinieneś zdecydować się na dobrego prawnika? Czy zatrudnisz odpowiedniego w Gdańsku?

Kiedy mówimy o sprawie karnej

Sprawy karne dotyczą działania, które uważa się za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

W sprawie karnej to sąd musi ustalić wynik procesu sądowego. Właściwie możemy powiedzieć, że sąd musi odkryć prawdę, nawet jeśli osoba oskarżona, jej obrońca i oskarżyciel nie wykazują żadnej inicjatywy w postępowaniu. W innym przypadku sąd jest zobowiązany do samodzielnego przeprowadzenia przesłanek i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

Czym charakteryzuje się sprawa cywilna?

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów między osobami albo organizacjami.

W sprawach cywilnych wynik procesu zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę pociągnie. Poza tym, że musi samodzielnie pokazać sądowi dowody na poparcie swoich postulatów, to także należy wykonać to w odpowiednim terminie i charakterze – inaczej sąd ma możliwość nie dopuścić takich dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to właśnie w postępowaniu cywilnym większość z nas stara się załatwić swoje sprawy w sądzie. Są to w dużej mierze sprawy spadkowe, odszkodowawcze, a także procesy rodzinne jak między innymi alimenty, adopcje lub rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Weź pod uwagę, że postępowania cywilne rozwiązują pewne konflikty i niesamowicie istotne jest aby posiadać sprawdzonego adwokata. Jego zadaniem jest zebranie dużej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Wiedz, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaabsorbowanie Twojego prawnika zadecyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku bez wątpienia znajdziesz właściwego prawnika, który pomoże Ci wygrać postępowanie. 

W postępowaniu karnym natomiast dobry adwokat pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez postępowanie i wykazać, że jesteś niewinny. Nawet jeśli wydaje Ci się, że postępowanie powinno skończyć się Twoją wygraną, to zaufany adwokat zaoszczędzi Ci wiele stresu i czasu.

Nie jest ważne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy prawnika w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego bez problemu znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: https://jolantawawrzyniak.pl/ – radca prawny z Gdańska