Jak zadbać o książki i zeszyty szkolne?

Home / Jak zadbać o książki i zeszyty szkolne? - 17 listopada 2021 , by uczen

Co roku na początku jesieni rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się często z niemałym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Część osób decyduje się na podręczniki całkowicie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych roczników. Warto dbać o ich odpowiedni stan chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie książki można odsprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie książki zostaną zakupione, warto uczyć dzieci jak o nie dbać. Często pod koniec roku szkolnego podręczniki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, rozlana herbata. Wszystko to sprawia, że takie podręczniki nadają się tylko do wyrzucenia i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyka nie tylko podręczników. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zaliczeniu materiału warto zostawić stare zeszyty? Z pewnością tak! Szczególnie że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których można przygotowywać się z dawnych notatek. Aby tak było, warto o nie właściwie zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na zeszyty

Przechowywanie podręczników i zeszytów

Dbałość o książki warto zaszczepić już od maleńkości. Warto przypilnować, aby dzieci już od małego umiały odpowiednio dbać o książki. Pozwoli to w późniejszym czasie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się niszczą niż książka, którą czyta się jednokrotnie i później odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki należy rozpocząć już w momencie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Z tego powodu kuchnia, czy łazienka są złymi miejscami do przechowywania takich rzeczy. Oczywiście należy także koniecznie unikać polania. Nie tylko może to zniszczyć tekst, ponadto takie strony mocno się marszczą. Po użyciu książki, najlepiej odłożyć ją na półkę i postawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i przedarciu okładki. 

Jak nosić książki i zeszyty do szkoły?

Zdecydowanie wiele uszkodzeń powstaje w momencie noszenia książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym bardzo się niszczą, ponieważ uczniowie układają je tam niedbale. Co więcej takie podręczniki, czy zeszyty mają często styczność z jedzeniem, co zdecydowanie im szkodzi. Zdarza się, że w czasie wyjmowania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wsunie się jakiś przedmiot, który może pognieść strony. Warto książki i zeszyty przenosić w plecaku w osobnej komorze niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Dodatkowe zabezpieczenie zeszytów i podręczników

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie warto dodatkowo je zabezpieczyć. Książki, zwłaszcza te, które dzieci każdego dnia noszą do szkoły można dodatkowo obłożyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Obwoluty na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem światła słonecznego. Jeśli zechcemy zainwestować w foliowe obwoluty na podręczniki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach z artykułami szkolnymi jest duży asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się również na pewien wzór obwoluty i zakupić od razu pełen zestaw. Oczywiście obwoluty należy odpowiednio dobrać do rozmiaru książki. Nie wszystkie książki są tradycyjnych wymiarów, często trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dopasować odpowiednie. Na rynku są również obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentny sposób naochronę książek. Takiej obwoluty nie da się już usunąć bez zniszczenia książki. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ten rodzaj zabezpieczenia, są one szczególnie polecane zwłaszcza dla książek z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Wystarczy zakupić taką okładkę i własnoręcznie zabezpieczyć książki, nie trzeba specjalnie udawać się do sklepu aby dopasować właściwy rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których są istotne notatki, również warto je zabezpieczyć. Zazwyczaj obwoluty na zeszyty są standardowych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie trzeba obkładać. Wystarczy jedynie staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w podręcznikach należy notować?

Czasami podczas lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeśli po zakończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego użyć ołówka, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Takie książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeśli uczeń robi zadania delikatnym ołówkiem, zazwyczaj na papierze widoczny jest, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, warto dbać o pisanie w nich tylko ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma znacznie wyższą wartość, niż jego zniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych warto troszczyć się o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenia oraz okładki nie dadzą rady, jeśli dziecko nie będzie nauczone dbałości o podręczniki i zeszyty.