Kiedy należy udać się do neurologopedy?

Home / Kiedy należy udać się do neurologopedy? - 2 lipca 2022 , by uczen

Neurologopeda jest specjalistą, diagnozujący czy też prowadzący terapię dzieci i dorosłych z zaburzeniami mowy i komunikacji których podłoże jest neurologiczne. Tego lekarza znajdziesz w w takich miastach jak Ostrów Wielkopolski, czy też Łódź albo Poznań. Tekst we współpracy z neurologopedą z Ostrowa Wielkopolskiego.

Kiedy należy udać się do neurologopedy?

Nie ukryjemy, że małe dzieci nie są zdolne osiągnąć kolejnych etapów rozwoju aparatu mowy i komunikacji bądź tracą umiejętności, które już zdobyły poprzez uszkodzenia w układzie nerwowym. Co warto wykonać w takiej sytuacji? Trzeba czym prędzej zapisać się do neurologopedy. Na podstawie wywiadu, wyników badań oraz konkretnie dobranych narzędzi jest przeprowadzana diagnoza, a później dopasowaną do potrzeb i możliwości pacjenta terapię. Nie
zapominajmy, że bardzo wczesna diagnoza i terapia dziecka daje dużo większe szanse a także możliwości na rozwój. Niestety niewielu opiekunów zdaje sobie sprawę, że do neurologopedy można iść z niemowlakiem. Jeżeli rodzice zauważą budzące wątpliwości symptomy w rozwoju dziecka warto szybko skonsultować je ze specjalistą.

Kiedy najlepiej warto udać się do neurologopedy?

Do tego lekarza powinno udać się na wizytę, jeśl dziecko:

 • boryka się z problemami z pokarmem, odmawia przyjmowania pokarmów, nie rośnie, nie chce jeść pewnych konsystencji.
 • nie mówi ani słowa, a na tym etapie już powinno, nie kontaktuje się {z innymi|z rodzicami|z opiekunami|z Tobą|z rodzicem|z opiekunem|,
 • nie reaguje na swoje imię.
  jest z grupy ryzyka, tzn. ciąża nie przebiegała prawidłowo, dziecko urodziło się przed terminem, było karmione sondą czy też spędziło dużo czasu w inkubatorze.
 • podejrzewa się u niego zaburzenia ze spektrum autyzmu, afazję bądź zespół Aspergera
 • kiedy podejrzewasz zaburzenia neurologiczne, wady genetyczne i gdy zostały one już stwierdzone.

  Jak możemy przygotować się do spotkania z neurologopedą?

  Na pierwszej konsultacji specjalista zazwyczaj rozmawia z rodzicami dziecka,po to, aby uzyskać informacje dotyczące tego jak przebiega jego rozwój. Dlatego właśnie przed pierwszą wizytą, powinno się przypomnieć zdarzenia z życia i rozwoju dziecka.