Kryptowaluty- przewodnik dla niezorientowanych

Home / Kryptowaluty- przewodnik dla niezorientowanych - 12 listopada 2021 , by uczen
Z pewnością każdy słyszał o kryptowalutach, ale nie każdy wie co to właściwie jest? Generalnie można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, nie posiadająca swojego fizycznego odpowiednika. Obecnie w obrocie na rynku jest wiele kryptowalut, jednak najpopularniejszą z nich jest ta, która powstała w 2009 roku, czyli Bitcoin. Kryptowaluty przynależą do zdecentralizowanego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Wiele państw na świecie uznaje je za oficjalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany podmiot musi uznawać walutę wirtualną. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest dostępny publicznie, jedynie osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki używaniu właściwych kluczy do szyfrowania. Obecnie powstałe kryptowaluty funkcjonują mniej więcej w ten sam sposób- posiłkują się łańcuchem bloków a fachowo to ujmując na blockchainie. Gdzie kupować wirtualną walutę? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut- na czym polega?

Czym tak naprawdę jest decentralizacja kryptowalut, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie zależą od żadnego organu, czy organizacji. Opierają się na systemie blockhain, dzięki czemu nikt nie może decydować o ich emisji, ani w ogóle wpływać na ich wartość. Jest to właściwość, która przeciwdziała jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może wpłynąć na ich kurs. W przypadku klasycznych walut każde transakcje dokonywane są z pomocą podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie żadnego przelewu. Jest to z pewnością minus, gdyż w razie powstania awarii w danym banku posiadacze kont pozbawieni zostaliby sposobności wykonywania przelewów. Przy walutach wirtualnych nie ma tego problemu, gdyż dokonywane transakcje są kontrolowane przez wielu użytkowników w tym samym czasie. W przypadku kiedy któryś zrezygnuje, na jego miejsce od razuwchodzi kolejny, co daje pewność sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Na pewno jest znacznie dłuższy czas transakcji, gdyż zazwyczaj zdolności obliczeniowe użytkowników są zbyt małe. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są dobre dla środowiska, gdyż obsługa takich transakcji zużywa ogromne ilości energii elektrycznej. 

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Większość transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to lokalizacja oferująca wyjątkowo niskie kwoty transakcji, oraz komfort. W tej sytuacji wyłącznym kosztem jest prowizja, ponieważ giełdy walut wirtualnych nie pobierają opłat za założenie konta. Oczywiście istnieje wiele giełd wirtualnej waluty oferujących różne waluty wirtualne, odróżniają się również pomiędzy sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby móc wybrać najodpowiedniejszej. Oczywiście giełda nie jest wyłączną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
  • w kantorze z wirtualną walutą,
  • od innego użytkownika kryptowalut,
  • w bitomacie.
Oczywiście nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w powyższych miejscach, na pewno największy wybór będzie na kryptogiełdach. 

Najważniejsze informacje o metodach przechowywania kryptowalut

Kiedy już zostaniemy właścicielami kryptowaluty poprzez np. kupno na giełdzie pozostaje pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa klucze- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można udostępnić innym właścicielom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak można się domyślić jest jedynie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można zarządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do kradzieży klucza przez inne osoby. Sprawi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości między rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak można płacić kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? To nic innego jak ich przelewanie między portfelami, a w następnej kolejności kontrola wszystkich transakcji przez użytkowników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany sklep musi na pewno udostępnić możliwość płacenia w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. W sytuacji portfeli walut wirtualnych wyjątkowo istotną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Pod żadnym pozorem nie można pozwolić na utratę prywatnego szyfru, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już dojdzie do straty klucza użytkownik traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Należy pamiętać, że obecnie najpopularniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej przedsiębiorców umożliwia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.