Kto pomaga frankowiczom?

Home / Kto pomaga frankowiczom? - 17 listopada 2021 , by uczen

Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez właściwego wsparcia ekspertów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można znaleźć pomoc, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na pomoc specjalistów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Mimo prawa, które stoi po stronie frankowiczów problemem okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego kancelarie adwokackie zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po wygranej. Odsetek korzystnie rozpatrzonych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy wpłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli zajdzie potrzeba powołania biegłych, wówczas koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli sprawa trafi do drugiej instancji, wówczas należy uiścić dodatkowe 2000 zł. Czasami ogólny koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia ekspertów dzięki temu, że teraz prawo jest po stronie pokrzywdzonych. Adwokaci znaleźli sposób, żeby prowadzić sprawę bez początkowych opłat. 

Pomoc dla frankowiczów – ważne jest doświadczenie i wiedza 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci frankowicze, których nie było stać na duże koszty rozpraw, obecnie częściej szukają wsparcia u specjalistów. Mimo wszystko, żeby wszystko przebiegało gładko trzeba znaleźć odpowiednią kancelarię która ma doświadczenie w tego rodzaju rozprawach. Należy pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Należy dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ niektóre przyjmują takie sprawy licząc na szybki zysk, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto także zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Powinni w niej pracować nie tylko osoby idealnie znające prawo, ale również mający wiedzę z dziedziny finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii z pewnością nie poradziłaby sobie z pomocą osobom poszkodowanym. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Eksperci do których uda się kredytobiorca powinni zaoferować całościowe podejście do sprawy, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego powinna być przeanalizowana indywidualnie, a następnie ekspert powinien zaoferować możliwe rozwiązania i perspektywę dalszej współpracy. Następnym etapem jest złożenie pozwu w imieniu frankowicza, a później reprezentowanie go na rozprawach.

Adwokat doświadczony w tego typu sprawach będzie umiał wygrać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu świetnych prawników. Jedynie kancelaria doświadczona w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy kredytobiorca podejmie już decyzję o założeniu sprawy w sądzie, niezbędnych informacji i godnych polecenia ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia działających w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom