Kto powinien zainteresować się kursami energetycznymi?

Home / Kto powinien zainteresować się kursami energetycznymi? - 18 października 2021 , by uczen

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Na wstępie warto wiedzieć, że istnieją kursy SEP w kategoriach G1, G i G3. Kursy takie przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Taki egzamin musi zdać każda osoba, która chce pracować w energetyce. Aby uczestniczyć w kursie musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeśli jesteś studentem, który myśli o zdobyciu większej wiedzy w temacie branży energetycznej, elektrycznej lub gazowej, lub jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, lub gdy aktualne już wygasły. Jak najbardziej na kurs SEP mogą zapisać się także całkiem nowe osoby w branży, które nie mają wcale wiedzy ani doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy SEP trzeba odnawiać co 5 lat.

Wpis na podstawie oferty CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP zazwyczaj obejmuje zajęcia teoretyczne, podczas których prowadzący pokazuje prezentację a kolejno z egzaminu, który weryfikuje tę wiedzę. Wiele firm prowadzących kursy SEP zapewnia zrobienie go w każdym mieście w kraju, przykładowo w Krakowie, musi się jedynie zebrać grupa minimum 5 osób.

W trakcie kursu SEP kursantom zostaną przybliżone akty prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ale też informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Realizując kurs energetyczny G1 uzyskasz certyfikat umożliwiający kontrolowanie urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym lub niższym od 1 kilowolta a także takich o napięciu znamionowym większym od 1 kilowolta. Dodatkowo przechodząc kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy otrzymasz możliwość eksploatacji i pilnowania urządzeń elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Następny etap kursu SEP to jest G2 i posiadając takie kompetencje będziesz mógł pracować przy konstruowaniu, obsłudze i konserwacji urządzeń, które przesyłają ciepło większe niż 50 kilowatów, oraz pieców, turbin wodnych i parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy większej niż 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. Podczas jego trwania nauczysz się o sprzętach gazowych i zyskasz uprawnienia do eksploatacji, utrzymania oraz dozoru urządzeń a także instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, gazogeneratorów, turbin gazowych oraz urządzeń przeznaczonych do produkowania paliw gazowych. W dodatku będziesz mógł się zajmować utrzymaniem maszyn służących do oczyszczania, mieszania i przetwarzania gazu oraz paliw gazowych. Istotna jest też możliwość użytkowania aparatury stosowanej do kontroli, robienia pomiarów i sterowania siecią, instalacjami i pojedynczymi sprzętami. 

Można zauważyć, że każdy poziom kursu SEP jest różny pod względem obowiązków. Możesz dobrać taki, który jest potrzebny Ci do pracy, lub zrobić wszystkie 3. W Krakowie z pewnością jest wiele firm, które przygotują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie?

Egzamin najczęściej ma miejsce w ten sam dzień co odbył się kurs i jest ustny. W trakcie niego egzaminatorzy mogą spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz spodziewać się też pytań o to jakie są zasady i warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych oraz montażowych. Bardzo prawdopodobne że pojawią się zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Ostatecznie może znaleźć się też pytanie jak zachować się w przypadku awarii, pożaru lub innego zagrożenia dla sprzętów i ludzi. Wszystkie te zagadnienia zostaną Ci zaprezentowane na kursie energetycznym w Krakowie albo innej miejscowości, więc nie musisz się martwić, że czegoś nie będziesz wiedzieć.