Kulisy pracy w biurze rachunkowym

Home / Kulisy pracy w biurze rachunkowym - 2 października 2021 , by uczen

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za przedsiębiorców rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi również dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do obowiązków profesjonalnego biura rachunkowego należy także robienie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też małe przedsiębiorstwa często chcą zacząć współpracę z biurem rachunkowym, niż zajmować się rachunkowością we własnym zakresie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W internecie zaobserwujemy niesamowicie dużo biur księgowych. Będą to zarówno małe rodzinne przedsiębiorstwa, wielkie firmy przyjmujące do pracy dziesiątki pracowników, ale także ogólnopolskie mobilne księgowości. Z pewnością ciężko jest odnaleźć , która będzie pasować każdemu.

Warto spojrzeć, czy przedsiębiorstwo, któremu chcesz zostawić całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie znać się na księgowości.

Kolejnym aspektem, który warto sprawdzić jest obecność tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe oferują określonego specjalistę, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dane o Tobie zawsze pod ręką. Korzystniejsze cenowo biura wielokrotnie nie dają takich opcji i zazwyczaj, kiedy potrzebujesz jakiś danych trzeba dzwonić na ogólnodostępną infolinię i poczekać, aż randomowy konsultant znajdzie informacje na temat Twojej firmy.

Czy opłaca się współpraca z biurem rachunkowym?

Na wstępie opłaca się rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym z uwagi na fakt, że jest to gigantyczna oszczędność czasu. Prowadząc firmę niejednokrotnie korzystniej jest przeznaczyć go na znajdowanie nowych klientów, oraz atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie dokumentacji księgowej. Poza tym – aby należycie prowadzić księgowość w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z ciągle zmieniającymi się przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeżeli złożysz fałszywe zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy opłacasz niezawodne biuro rachunkowe – to ono jest odpowiedzialne za zrobione błędy.