Metody na pracę online dla 16 latków

Home / Metody na pracę online dla 16 latków - 28 października 2021 , by uczen

Sporo młodych ludzi chciałoby podjąć zatrudnienie przed skończeniem 18 lat. Od jakiego wieku jest to możliwe w zgodzie z przepisami prawa? Jakiego zatrudnienia szukać i gdzie? Zatrudnienie niepełnoletnich dla pracodawców jest korzystne, ponieważ wiąże się z pewnymi oszczędnościami, aczkolwiek należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Obecnie opcje są dużo większe, a to dzięki znacznemu rozwojowi nowoczesnych technologii, a ściślej mówiąc internetu. Małoletni poniżej 18 lat ma więc szansę poszukiwania pracy zdalnej, która da możliwość połączyć lekcje z zarabianiem pieniędzy, i umożliwi oszczędzić czas na dojazdach. Dlatego praca na odległość dla niepełnoletnich cieszy się większą popularnością. 

Artkuł został napisany w oparciu o informacje z bloga https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Praca dla nieletnich- najważniejsze wymogi

Najpierw warto postawić pytanie kto to jest osoba nieletnia? Polskie prawo mówi, że jest to osoba, która ukończyła 15 lat ale nie przekroczyła 18. Według prawa odstępstwo od normy stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która wkroczyła w związek małżeński za zgodą opiekunów prawnych. Taka sytuacja sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby pracodawca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka kryteriów. Przede wszystkim niepełnoletni powinien ukończyć szkołę podstawową, a także przedstawić od lekarza, że taka praca nie zagraża ich zdrowiu. Często zatrudnienie młodocianego ma miejsce w przypadku przysposobienia zawodowego. W sytuacji kiedy nie ma odpowiednich kwalifikacji, zatrudnienie może mieć miejsce tylko do pracy niewymagającej. Opłaca się w takiej sytuacji poszukać pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten warunek. 

Zatrudnienie dla osób które nie ukończyły 16 lat

Powyższe zasady dotyczą nieletnich od 16 roku życia, a czy jest możliwe zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie nieletniego do 16 roku życia jest dostępne jedynie dla niektórych przedsiębiorców. Wymogi te są uregulowane przez kodeks cywilny. Małoletni może podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takim przypadku przedsiębiorca musi zgłosić się do inspektora pracy w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia, a także musi otrzymać od rodziców pisemne pozwolenie. Warto wspomnieć, że inspektor nie da pozwolenia, jeżeli obowiązki są zbyt ciężkie i mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, oraz kiedy takie zatrudnienie utrudnia wypełnienie obowiązku szkolnego. Praca, która może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie niepełnoletniego to np.: zatrudnienie przy uboju zwierząt, praca wymuszającą jednakową pozycję, praca polegająca na noszeniu dużych ciężarów oraz taka, gdzie jest spore ryzyko powstania wypadku. Na pewno taki pracownik nie powinien także podjąć pracę ponadliczbowych, oraz w godzinach nocnych.

W jakich miejscach niepełnoletni powinien szukać zatrudnienia?

Istnieje dużo ciekawych ofert zatrudnienia dla małoletniego. Oczywiście należy mieć na uwadze, żeby była to praca łatwa nie narażająca na utratę zdrowia. Nieletni może pracować m.in.:

 • zbierając owoce i warzywa- jest to praca jedynie sezonowa, ale z chęcią wybierana przez nieletnich. W sezonie letnim zapotrzebowanie na pracowników wzrasta, a zatrudnienie osoby młodocianej może być bardzo dobrym rozwiązaniem.
 • W lokalach gastronomicznych- tutaj można znaleźć pracę jako kelner, lub jako pomoc kucharza
 • Roznoszenie broszur reklamowych- jest to jedna z powszechniejszych zajęć dla niepełnoletnich, nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
 • Pet sitting- wyprowadzanie psów na spacer, opieka nad kotami.
Z pewnością jest znacznie więcej wersji pracy dla nieletnich. To tylko część pomysłów z najczęstszych zajęć. Można także spróbować znaleźć zatrudnienie w specjalizacji, w której osoby nieletnie czują się pewnie. Takim przykładem jest wykonywanie makeupu szczególnie przez młode dziewczyny, lub robienie zdjęć. Wielu młodych ludzi spędza czas grając w gry komputerowe, dlatego dla nich wymarzoną pracą może być testowanie gier. Oczywiście należy pamiętać o możliwości pracy na odległość dla młodzieży, jest to możliwość którą warto przemyśleć, ponieważ zazwyczaj można wykonywać ją w odpowiednim dla siebie czasie. 

Propozycje pracy zdalnej dla 16 latka

Praca na odległość ze względu na wygodę jest coraz bardziej popularna, nawet wśród młodzieży. Pozwala połączyć obowiązki szkolne z zatrudnieniem, co więcej oszczędza się czas na dojazdach. Dzięki udogodnieniom jakie daje internet, nastolatkowie mają obecnie sporo możliwości. Oto kilka pomysłów na pracę zdalną, jakiej może szukać się młodzież:

 • Wypełnianie ankiet- najpowszechniejsza forma dodatkowego zarobku w online. Poza tym nie trzeba podpisywania jakichkolwiek umów, wystarczy założyć profil na właściwym portalu. Zarobki nie są co prawda zbyt duże, ale na skromne kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to doskonała praca online od 16 lat, ale niektóre strony umożliwiają logowanie już od 13 roku życia.
 • Pisanie-copywriting- to zajęcie wymaga znajomości chociażby zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależne są od liczby tekstów, a także umiejętności copywritera, dlatego jest to idealna praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest także praca bardziej wymagająca, dobrze by było gdyby nastolatek pisał bloga na temat związany z jego pasją. Wtedy z na pewno liczba czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnio coraz więcej ludzi, a szczególnie nastolatków próbuje swoich sił w mediach społecznościowych. Zamieszczają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Na pewno im popularniejsze konto, tym większe zarobki, które w tej sytuacji mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym plusom jest bardzo polecana dla młodzieży. Na pewno jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu młodych ludzi, a także pozwala na jednoczesną naukę w szkole.