Narzędzia pracy dentysty – co jest niezbędne w każdym gabinecie?

Home / Narzędzia pracy dentysty – co jest niezbędne w każdym gabinecie? - 6 września 2021 , by uczen

We wszystkich gabinetach stomatologicznych znajduje się sporo dziwnych narzędzi, którymi posługuje się lekarz. Musi on dokładnie zobaczyć co stało się z naszymi zębami albo dziąsłami i dosyć precyzyjnie dotrzeć do miejsc, w których obowiązkowa jest ingerencja. Sporo narzędzi stomatologicznych dentyści zamawiają z internetowych sklepów stomatologicznych i obowiązkowo dezynfekują i sterylizują je przed wykorzystaniem. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie stomatologicznym.

Artykuł został opracowany w oparciu o stronę Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne można podzielić na różne rodzaje. Na początku powinno się przytoczyć narzędzia diagnostyczne, które są wykorzystywane w trakcie niemal każdej wizyty u lekarza stomatologa. Kolejny typ to akcesoria do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy takie do likwidowania kamienia nazębnego. W czasie leczenia kanałowego stosowane będą przyrządy endodontyczne, a w czasie kuracji dziąseł przyrządy do periodontologii.

Dodatkowo w każdym gabinecie stomatologicznym znajdują się narzędzia do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze oraz upychadła, które pozwalają na włożenie do dziury materiału wypełniającego. Pewnie wszyscy wiedzą, że dentyści przeważnie zajmują się wyrywaniem zębów, a do tego niezbędne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli jednak planujemy implant to przyda się zestaw do implantologii. Dodatkowo potrzebne są też przyrządy chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak między innymi pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Podstawowym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go można skontrolować stan powierzchni zęba, twardość zębiny a także szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Na dodatek, przyrząd ten stosuje się przy opukiwaniu szkliwa w celu ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki można zamówić w internetowym sklepie stomatologicznym w kilku kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne a także rozwartokątne.

Kolejnym niezmiernie ważnym narzędziem jest lusterko stomatologiczne. Dzięki lusterku lekarz stomatolog sprawdza stan zębów, które są głęboko i nie widzi ich po prostu zaglądając do jamy ustnej. Dodatkowo przy jego pomocy lekarz może skierować snop światła w każde miejsce w jamie ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych znajdzie się także pęseta stomatologiczna. Umożliwia ona bardzo dokładne trzymanie niedużych przedmiotów, tamponów albo kulek waty i umieszczanie ich w buzi.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak żeby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je z powodzeniem zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych narzędzi ekstrakcyjnych i służą podczas usuwania korzeni, które są w dziąśle. Głównie wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest wyrywanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, ponieważ wygląda trochę kombinerki – posiadają tak zwane dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to za ich pomocą łapane są korzenie zębów.

Kolejnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Za jego pomocą stomatolodzy mają możliwość leczenia próchnicy, w związku z tym ma je każdy gabinet. Możemy podzielić wiertła ze względu na tworzywo, z którego są zrobione i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i zastosowanie. Wiertła stalowe zazwyczaj wykorzystywane są podczas usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe niż te stalowe i są wykorzystywane w trakcie cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe za to są bardzo wszechstronne i mogą być używane tak samo do wygładzania powierzchni chropowatych, jak i podczas pracy z wytrzymałymi materiałami. 

Dobry dentysta bardzo uważnie wybiera materiały i narzędzia stosowane do leczenia. Wszelkie potrzebne przyrządy można zakupić w sklepie stomatologicznym online więc nie trzeba się bać o ich dostępność.