Nauka szycia – gdzie szukać wiedzy i gdzie kupować akcesoria?

Home / Nauka szycia – gdzie szukać wiedzy i gdzie kupować akcesoria? - 20 lutego 2022 , by uczen

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu wszyscy szyli, w każdym domu znajdowała się maszyna do szycia i prawdopodobnie każda babcia zwężała spodnie lub skracała ich nogawki. Później przyszedł moment, w którym to rzeczy w sklepach były bardzo tanie i młodsze osoby przestały sięgać nawet po igłę i nić. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je naprawić. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej mówi się o przemyślanym kupowaniu, o patrzeniu na składy ubrań i kiedy rękodzieło jest bardzo modne, o wiele więcej ludzi chce się nauczyć szyć. Sposobów na naukę szycia jest sporo i wcale nie trzeba kupować przepiękne materiały z hurtowni, żeby ją rozpocząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Żeby nauczyć się szyć na maszynie, niezbędna jest maszyna do szycia. Jeżeli nie jesteście pewni, czy jest to zajęcie dla Was i czy z pewnością Wam się spodoba to nie trzeba kupować nowego sprzętu. Na początku odpowiednia będzie pożyczona od babci stara maszyna albo znaleziona za niewielkie pieniądze na portalach z używanymi przedmiotami. Nikt nie będzie wymagał też drogich tkanin. Na pewno posiadacie z tyłu szafy stare ubrania, których już nie nosicie – rewelacyjnie nadadzą siębędą doskonałena samym początku. Powinniście za to kupić dobrej jakości nici. Najgorsze co może się wydarzyć na początku nauki szycia, jest zrywająca się nić. Wiele pasmanterii online ma w swojej ofercie bardzo dobre nici.

Nauka szycia online – czy jest to możliwe?

Jeżeli mieszkacie w większym mieście to możecie sprawdzić, czy nie ma gdzieś w pobliżu stacjonarnej nauki szycia. Istnieje również dużo zajęć online. Jeżeli jednak chcecie sprawdzić czy jest to zajęcie dla Was, to ciekawym rozwiązaniem będą poradniki w internecie. Bez problemu odnajdziecie dużo filmików na youtubie dla początkujących. Niesamowicie duża ilość porad znajduje się także na forach o szyciu. Nie przeceniajcie swoich możliwości. Niesamowicie szybko możecie się zniechęcić jeżeli zdecydujecie się szyć zbyt ciężkie projekty. Najpierw doskonale nauczcie się szyć prosty ścieg. Nie dodawajcie dodatków krawieckich jak na przykład guziki i suwaki. Na pewno przyjdzie na to odpowiedni moment. Najpierw spróbujcie uszyć proste szmatki oraz poszewki na poduszkę.

Skąd brać materiały do szycia?

Jeśli dopiero zaczynacie naukę to najlepszym pomysłem będzie wziąć podarte rzeczy, które macie w domu. Jeżeli nie posiadacie nieużywanych albo niepotrzebnych bluzek albo powłoczek na poduszki to poproście rodziców o stare materiały. Do ćwiczenia prostego szycia nie potrzebujecie ślicznej tkaniny. Kiedy już będziecie umieć szyć proste rzeczy i postanowicie stworzyć coś ambitniejszego to najlepiej jest pójść do sklepu z materiałami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą materiałów. Szyjąc jedynie dla siebie nie warto kupować dużych ilości metrów bieżących materiału w hurtowniach pasmanteryjnych. Zawsze sprawdźcie też jaki materiał zamawiacie. Bawełna bawełnie nie jest równa. W sklepach możecie znaleźć elastyczną dzianinę i sztywną tkaninę. Warto pomyśleć co jest Wam akurat potrzebne i taki materiał wziąć.

Reasumując – jeżeli dopiero rozpoczynacie naukę szycia to nie potrzebujecie specjalnych materiałów oraz akcesoriów do szycia. Jeżeli macie możliwość to pożyczcie od kogoś maszynę, na której spróbujecie swoich sił. Na samym początku nie musicie mieć kilkunastu różnych ściegów, ale w pełni wystarczający będzie jeden prosty. Najważniejsze jest tylko, żeby maszyna była sprawna. Nie musicie również kupować w hurtowni ogromnych ilości pięknych materiałów. Wystartujcie z rzeczami, które macie i dopiero później kupujcie to, co będzie dla Was niezbędne. Szycie to niezwykle przydatna zdolność i bardzo fajne hobby, ale pamiętajcie, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.