Nowości w księgowości na 2022 rok

Home / Nowości w księgowości na 2022 rok - 24 września 2021 , by uczen

Rok 2022 planuje dla nas wiele modernizacji w należnościach podatkowych. Powstaje reforma Polski Ład, która ma bardzo odmienić aktualny system podatkowy. Jakie modyfikacje w kwocie wolnej od podatku oraz progach podatkowych będą w roku 2022? Czy są tak korzystne jak zostały pokazane przez Polski Ład, czy mimo wszystko wielu Polaków będzie miała więcej strat niż zysków? Na co powinny być przygotowane biura rachunkowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota wolna od podatku aktualnie wynosi 8 tys. zł, a osoby do 26 roku życia posiadają zerowy podatek. W przyszłym roku ma ona być zwiększona do 30 tys. zł dla wszystkich, bez względu na zarobki. Dzięki temu niemal 70% emerytów i rencistów nie będzie wcale rozliczać podatków.

W Polsce od lat nie było zmian progów podatkowych. Co za tym idzie nie ważne, że kilka lat wstecz ludzie zarabiali dużo mniej niż obecnie – próg był taki sam jak aktualnie i wynosi 85 528 zł. Obecnie to nie jest kwota trudna do zarobienia w trakcie roku pracy i zwiększenie jej jest niesamowicie dobrym rozwiązaniem. Drugi próg podatkowy będzie więc pojawiał się po przekroczeniu 120 tys. zł.

Jakie zmiany w składce zdrowotnej nas czekają w 2022 roku?

W nadchodzącym roku zmienione zostaną reguły na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Aktualnie była to zryczałtowana kwota i każdy przedsiębiorca, który prowadził biznes płacił taką samą kwotę za dany rok. Od kolejnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą płacili składkę, która będzie zależała od osiąganego dochodu. Oznacza to, że im większy dochód, tym większa będzie kwota za składkę zdrowotną. Przez to księgowość będzie trudniejsza a to sprawi, że biura księgowe w Gdyni i pozostałej części kraju będą miały więcej roboty.

W dodatku wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni możliwości jej odjęcia. To znaczy, że odwrotnie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić cały podatek i składkę zdrowotną , która wyniesie 9% naszej wypłaty. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Następną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy aktualnie nie muszą tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

W obecnej chwili przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań poprzez użycie gotówki do 15 tys. zł. Jeżeli faktury wystawione są na wyższe kwoty – niezbędne jest zrobienie przelewu na konto kontrahenta. W nadchodzącym roku kwota ta zostanie zmieniona i zostanie zmniejszona do 8 tys. zł. Zmiana ta jest związana z tym, że większość działań na czarno jest właśnie gotówkowych. Zmniejszając tę kwotę zmusza się firmy do robienia większej ilości operacji bankowych, a to za to daje większą transparentność.

Zachętą dla takich spółek ma być ulga na terminal w podatku dochodowym. A zatem wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów uzyskania przychodu i jeszcze raz odjąć od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Zmian jest wiele i uderzą one zarówno w osoby fizyczne jak i przedsiębiorców. Więcej obowiązków pojawi się w księgowości. Praca w księgowości jest związany z koniecznością aktualizowania wiedzy o podatkach, dlatego dobrze jest odszukać takie biuro rachunkowe, gdzie specjaliści będą mieli najnowszą wiedzę. Bezspornie znajdziecie takie miejsce w Gdyni, np. Biuro Rachunkowe Parakairon.