Nowy Ład – jak wpływa na branżę IT?

Home / Nowy Ład – jak wpływa na branżę IT? - 8 kwietnia 2022 , by uczen

Ostatnimi czasy tytuły stron www przejął Polski Ład. Wdrażany przez rząd program gospodarczy, mocno wpłynie na zarobki Polaków. Nowy Ład ma być w założeniu odpowiedzią na skutki pandemii COVID-19. Działania związane z COVIDem mocno wstrząsnęły wieloma sektorami. Jedną z dziedzin, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Możliwość pracy z domu spowodowała, że IT się rozrosło. Pracowników przyciągają przede wszystkim niezłe zarobki i elastyczność. Ale Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Sektor IT wobec Nowego Ładu

Warto zacząć od tego, że plan zaakceptowany przez rząd jest maksymalnie skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że mnogość interpretacji jest powalająca.

Kolejną ważną sprawą jest to, że większość fachowców IT pracuje na własnej działalności gospodarczej. Żeby  być na bieżąco niezbędne dla tego typu pracownika jest rzetelne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w obliczu tak dużych zmian. Władza utrzymuje, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% obywateli.

Na chwilę obecną wygląda na to, że branża IT będzie mogła być wliczona do tych przewidywań. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla programistów ma wynieść 12%. Jest to zmianę na korzyść, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania dochodu.

Kto zarobi, a kto straci?

Co może być zaskakujące najmniej powinni się obawiać fachowcy zarabiający mniej niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który łączy się z większym oprocentowaniem. Mogą też rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo przysługuje im ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w sektorze jest szczególnie na osoby z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że często przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek daje to stratę wielkości 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Aktualnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie eksperci specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych pensji.

Co zrobić żeby korzystnie wyjść na polskim Ładzie?

Więc. jak w utworze, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli reform podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się mocni, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć rzetelną osobę do pomocy.

Działalność w rachunkowości pod pewnymi względami jest zbliżona do pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) zdalnie i wymusza znajomość(i) wszelkich nowości.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W dobie rozwiązań zdalnych takie bariery przestają istnieć. Księgowy z wybranego miejsca na Ziemii może nam pomóc w decyzji o najlepszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też stale doradzać nam i informować o wszelkich nowościach w obrębie interesującego nas sektora. A te czasami wdrażane są w sposób prawie niewidoczny.