Od czego zależy rodzaj zaciąganego kredytu?

Home / Od czego zależy rodzaj zaciąganego kredytu? - 25 listopada 2021 , by uczen

W dzisiejszych czasach branie kredytu stało się codziennością. Kupujemy komputery na raty, bierzemy samochód na kredyt i bierzemy hipoteki na budowę domu. Możemy dostać pożyczki po wypełnieniu prostego formularza, a banki rywalizują w ofertach kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość jednak jakie są różnice pomiędzy kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy sprawdzamy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po ten z naszego banku, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

Kredyt – na jaki się zdecydować?

Jeden z najszybciej dostępnych kredytów, jakie możemy dostać w banku to kredyt konsumpcyjny, inaczej zwany gotówkowym. Taki kredyt brany jest zazwyczaj na kilka miesięcy maksymalnie do kilku lat i można zrobić z nim wszystko co chcemy. Kolejny kredyt, który jest bardzo powszechny, to kredyt hipoteczny. Brany jest on aby nabyć albo wybudować nieruchomość i spłacany jest bardzo często przez 20 albo 30 lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania najczęściej posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – następny rodzaj, który tak naprawdę łączy kilka kredytów w jeden. Co za tym idzie do spłacenia posiadamy jedynie jedną ratę i nie ma potrzeby bania się, że o jakieś spłacie zapomnimy. Na koniec powinno się powiedzieć również o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, dlatego że zazwyczaj nie musimy nawet udawać się do placówki żeby je dostać. Bardzo często też są one bez oprocentowania, pod warunkiem że spłacamy zobowiązanie terminowo.

Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy

Należy zaznaczyć, że kredyt to nie to samo co pożyczka, kredyt może być przyznawany jedynie przez banki, lub organizacje, które są w posiadaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. To jak banki mogą pracować opisane jest bardzo dokładnie w rozporządzeniu o kredycie konsumenckim, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają paragrafy z kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek wyróżnić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnią się dosyć oczywistą rzeczą, ale to co nie jest oczywiste, to, że kredyty bezgotówkowe, to tak naprawdę kilka różnych produktów. Kredyt gotówkowy, zwany także konsumenckim, powoduje, że środki otrzymujemy bezpośrednio na konto bankowe i od razu mamy do nich dowolny dostęp. Bank nie jest zainteresowany czy wydamy je na nowy telewizor, zakup mebli, czy na podróże. Kredyt jest przyznawany na określoną kwotę i na to, czy go otrzymamy wpływ ma m.in. nasza zdolność kredytowa, oraz zarobki. Za tego typu kredyt zawsze musimy zapłacić i przeważnie będzie to pobierane w postaci prowizji czy też oprocentowania. Te kredyty dawane są na czas kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to w rzeczywistości kategoria, w której jest parę różniących się od siebie usług, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na koncie bankowym.

Co jest największą różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym, a usługami bezgotówkowymi? Decydując się na jeden z kredytów wymienionych powyżej nie otrzymujemy pewnej gotówki, którą bez problemu wypłacimy, zrobimy przelew albo schowamy na koncie oszczędnościowym. W przypadku kredytów hipotecznych środki przeznaczane są na zakup mieszkania i przeważnie przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc ponownie – nie otrzymujemy przelewu na konto. W przypadku karty kredytowej a także linii kredytowej na rachunku bankowym, jesteśmy w stanie pieniądze wydać na dowolny cel, mimo wszystko jest to przeważnie ograniczona kwota i nie możemy jej przykładowo zamienić na gotówkę, dosyć często też nie zrobimy przelewu za takie pieniądze.

Czy kredyt gotówkowy to opłacalne rozwiązanie?

Kredyty gotówkowe coraz częściej udostępnione są dla większości ludzi, jeśli tylko mają oni zdolność kredytową. Nie jest ważne czy jesteś studentem, obywatelem innego kraju czy rolnikiem, z pewnością odnajdziesz bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów dostaniesz kredyt gotówkowy. Informację o tym w jakim banku możesz znaleźć idealny dla Ciebie kredyt i gdzie otrzymasz najlepsze warunki najlepiej zobaczyć w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy powinien sam zadecydować czy opłaca się zaciągać kredyty gotówkowe. Powinno się wziąć pod uwagę, że zawsze musimy bankowi spłacać więcej pieniędzy, niż nam udostępnił. Jeżeli mamy potrzebę, żeby skorzystać z tego produktu to najlepiej wyszukać w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najlepsza oferta i udać się właśnie tam i nie wybierać najłatwiejszej opcji jaką jest wybieranie kredytu w swoim banku.