Pracownicy z ukrainy ratują polski rynek pracy

Home / Pracownicy z ukrainy ratują polski rynek pracy - 22 kwietnia 2022 , by uczen

Do Polski przybyło już 1,758 miliona osób pochodzących z Ukrainy. Czy Polski rynek pracy jest gotowy? Według najnowszych informacji rynek pracy w naszym kraju jest w stanie dać pracę 700 tysiącom pracowników pochodzących z Ukrainy. Przedsiębiorca musi pamiętać że jego pracownicy są zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Europa oferuje duże wsparcie Ukrainie

Kraje Unii Europejskiej deklarują pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na chwilę obecną przejścia między krajami działają w normalnym trybie. Niemniej jednak ekspert apeluje aby uprościć procedurę dla szukających schronienia. Warto również wspomnieć iż w województwach lubelskim i podkarpackim będą tworzone ośrodki dla uchodźców. Tam będą mogli dostać informacje na tematy prawne i logistyczne, gdzie mogą pojechać, żeby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Rynek pracy w naszym kraju stoi otworem

Przypomnijmy sobie gdy wybory na Białorusi zostały sfałszowane Polska udzieliła pomocy ok. 20 tysiącom uchodźcom z Białorusi. Niekórzy z nich otrzymała wizy humanitarne, inni wystąpili o ochronę międzynarodową, inni z kolei przyjechali do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour. Dokładnie takiej pomocy potrzebują osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Nie da się także ukryć że nasz kraj będzie dla nich pierwszym wyborem. Polska przez to musi zadbać o odpowiednią strategię, która pozwoli nam w bezpieczny sposób przyjąć uciekających przed wojną. Aktualnie w Polsce jest 1,7 miliona uchodźców, aczkolwiek łącznie może być ich 3 miliony.

Te branże są oblegane przez Ukraińców – sprawdź

Od kilku lat Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do naszego kraju aby pracować.

Niemniej najczęściej są oni zatrudniani w firmach budowlanych oraz produkcyjnych. Zauważamy jednak iż częściej pracownicy ze Wschodu znajdują pracę również w innych branżach, czyli gastronomia, hotelarstwo, usługi czy handel. Ponadto wzrasta także liczba wykwalifikowanych specjalistów z Ukrainy. 

Jak Polacy postrzegają Ukraińców w pracy

Nie da się ukryć, że nadal praca Ukraińców może wiązać się z negatywnymi stereotypami. Ich źródłem są między innymi zaszłości historyczne. Jest to błędny stereotyp. Pamiętajmy również, że pracownicy z Ukrainy często podejmują się zawodów deficytowych, czyli takie, w których nie ma wystarczającej ilości pracowników. Pozytywnie oddziałuje to na polski rynek pracy. Nie da się także ukryć iż pracownicy z Ukrainy wspierają wiele polskich branż. Dzięki nim nasi przedsiębiorcy łatają luki w zatrudnieniu. W związku z tym polacy nie powinni obawiać się że pracownik pochodzący z Ukrainy ukradnie mu posadę.