Przyjazne przedszkole – jak to wygląda w praktyce? Dlaczego warto pomyśleć o tym, aby wyprawić naszego malucha do takiego przedszkola?

Home / Przyjazne przedszkole – jak to wygląda w praktyce? Dlaczego warto pomyśleć o tym, aby wyprawić naszego malucha do takiego przedszkola? - 26 maja 2022 , by uczen

Psycholodzy zgodnie sądzą, że młode lata to kluczowy okres w życiu człowieka. Wtedy tworzy się dużo procesów zarówno fizycznych, ale ponad wszystko psychicznych. Dlatego niezastąpiona, szczególnie we wczesnym dzieciństwie, jest dobrana i troskliwa opieka nad młodym człowiekiem.  

Przedszkole to strefa, która została stworzona dlatego, żeby opiekować się najmłodszymi. prestiż tej instytucji rośnie zwłaszcza w środowisku rodziców, którzy pragną, aby ich pociechy znajdowały się gdzieś, gdzie będą bezpieczne. To, że rodzice martwią się o swoje dzieci jest bez wątpienia zrozumiała – gdy oni pracują, chcą być pewni, że w tym czasie ich pociechy bawią się pod okiem starszych. rola kształcenia przedszkolnego rokrocznie wzrasta – przez co oczekiwania wobec placówek także.

Co jest ważne w kreowaniu przyjaznego przedszkola? I w których miastach powinniśmy ich szukać?

Ważnym elementem tworzenia pozytywnych relacji z dzieckiem jest czas, który poświęca mu opiekun – na zrozumienie jego pragnień i predyspozycji. W tej dziedzinie wśród polskich przedszkoli prym wiodą przedszkola prywatne, które zatrudniają najbardziej profesjonalnych opiekunów. 

Przyjazne przedszkole w Toruniu jest miejscem, w którym rodzice i dzieci czują się dobrze. Stąd też wymagana jest duża częstotliwość konsultacji rodziców z nauczycielami tak, aby utworzyło się między nimi obopólne poczucie zaufania. Przedszkole, ma się kojarzyć zedukacją, zabawą oraz świetnie spędzonymi latami, to sprzyja dzieciom w błyskawicznej adaptacji do nowego środowiska a także sprawia, że mały człowiek z chęcią oraz radością na buzi przychodzi do placówki. najważniejsza rzecz zarówno dla opiekunów jak i dla samego przedszkola. 

Na podstawie analiz satysfakcji rodziców na szczycie najlepszych placówek w segmencie przedszkoli niepublicznych na ten moment są następujące miasta: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań a także Łódź. W przypadku placówek niepublicznych – wyróżniają je przede wszystkim poziom opieki nad dziećmi i różnorodność gier i zabaw, które są rozwijające dla dzieci. 

kluczowe cechy przyjaznego przedszkola:

  • Kooperacja podopiecznych opiekunów i pracowników przedszkola na najlepszym poziomie – stałe meldowanie rodzicom o progresie, pochlebiające komentarze, ale dodatkowo wzajemne rady
  • Wykwalifikowana sztab nauczycieli oraz świetnie przygotowana rada zarządzająca
  • Istotnym elementem, do którego dużą wagę przywiązuje grono pedagogiczne, jest rozwój wychowanków na każdym polu
  • najmłodsi rozwijają swoje zainteresowania i talenty i posiadają przy tym zagwarantowane kompleksowe wsparcie a także pełną opiekę opiekunów
  • Każdy podopieczny jest ważny – indywidualne podejście do podopiecznego, zaowocuje odnalezieniem jego talentu
  • Zwracanie uwagi na preferencje np. w sprawie diety – w tym miejscu ponownie powiela się podpunkt o wzajemnej konsultacji między mamą i tatą oraz nauczycielami