W jakiej sytuacji konto firmowe jest niezbędne?

Home / W jakiej sytuacji konto firmowe jest niezbędne? - 13 grudnia 2021 , by uczen

Prowadzenie firmy wiąże się z regularnymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Można to wykonywać wyłącznie za pomocą konta bankowego, ponieważ instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że posiadanie konta firmowego jest niezbędne, aby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Dlatego wielu przedsiębiorców po założeniu działalności gospodarczej swoje kroki kieruje do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednka dużo przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto osobiste, żeby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Niewątpliwie konto firmowe jest sporym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, umożliwia stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto prywatne?

Konto firmowe – co na to prawo

Konto firmowe pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia również w miarę proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy urząd skarbowy. Można powiedzieć, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy dokonywać transakcji kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, także w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy podczas rejestracji firmy gospodarczej należy tylko podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobry pomysł? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych żeby posiadać jedno konto bankowe do celów osobistych i firmowych. Jednakże warto postawić sobie pytanie – czy warto? W praktyce to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim rachunku bankowym robi się bałagan, ponieważ nie rozgranicza on transakcji firmowych i prywatnych. Może to rodzić spore problemy zwłaszcza w przypadku kontroli, przez urząd skarbowy. Wówczas podatnik ma obowiązek wskazać, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza tym jest to duże utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem oraz finansami przedsiębiorstwa. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Należy jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami dokonuje się przy użyciu rachunku bankowego, którego numer został podany przy rejestracji firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji istnieje wyjątek od reguły. Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie muszą posiadać konto firmowe. Zwłaszcza, jeżeli transakcje przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas należy upewnić się, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, którą prowadzi Ministerstwo Finansów. Przepisy mówią, że na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Zignorowanie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jak znaleźć najodpowiedniejsze konto płatnicze?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle obowiązkiem, co ułatwieniem dla przedsiębiorcy, dlatego naprawdę warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo szeroka i niełatwo wybrać najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć wybierając najlepsze konto bankowe? Przeglądając ofertę banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Bez wątpienia bardzo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Stały, comiesięczny koszt może być dużym obciążeniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości zakłada prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko warto być ostrożnym. Należy wziąć pod uwagę, że bezpłatne prowadzenie konta bankowego może być związane z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt wydania oraz utrzymania karty płatniczej. Często można skorzystać z karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Pomimo tego również w tej sytuacji może być to związane z określonymi warunkami. Najczęściej jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy muszą wypłacić gotówkę, a nie mają czasu, żeby udać się bezpośrednio do banku. Dlatego należy szukać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bezpłatna. Z całą pewnością podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszych ofert banków?

Banki często reklamują swoje usługi w mediach. Pomimo tego nie należy od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę jaką znajdziemy. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać różne oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dlatego możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.