Zalety i wady zakupu ukuleli online lub w sklepie stacjonarnym

Home / Zalety i wady zakupu ukuleli online lub w sklepie stacjonarnym - 16 listopada 2021 , by uczen

Myśląc o ukulele często dużo ludzi ma przed oczami po prostu małą gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Oczywiście swoim wyglądem przypomina gitarę, aczkolwiek nieco się od niej odróżnia. Instrument ten wywodzi się z Hawajów. Ukulele zazwyczaj wykorzystywane są jako instrument do akompanimentu, aczkolwiek można grać na nim także solo. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami posiadają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele dostępne jest tylko w sklepie stacjonarnym? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów zajmujących się sprzedażą online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – strona o ukulele

Jaka jest historia ukulele?

Ukulele wywodzi się z Hawajów, posiada delikatną budowę, oraz przyjemne dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają schyłku XIX wieku. Jedne z pierwszych instrumentów zostały stworzone przez imigrantów z Portugalii, którzy w tamtych czasach zjawili się na wyspach hawajskich. Na ukulele grała hawajska rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się coraz bardziej popularny. Wtedy zostało ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego sława stopniowo malała. Wtedy też, powstała wersja instrumentu, jaka jest znana do dziś. Uważa się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie odpowiednie na początek?

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego instrumentu dla siebie jest jego rozmiar. Warto dopasować go wzrostu osoby grającej, co zdecydowanie ułatwi naukę, oraz wpłynie na komfort gry. Należy pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale także chodzi o brzmienie instrumentu. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, a także tenorowy. Niewielkie instrumenty są znacznie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejszym ukulele jest to tenorowe, także jego brzmienie jest najdłuższe. Znacznie większe ukulele przez swój rozmiar jest niepraktyczne, a także znacznie droższe. Dlatego rozmiarem, który jest polecany zwłaszcza dla początkujących jest sopran. Jest to dobry wybór także dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których dłonie są niewielkie. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po nauczeniu się gry na mniejszym rozmiarze, można zmienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego instrumentu równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego zrobione jest ukulele?

Z czego powinno być wykonane ukulele? Na rynku znajdziemy instrumenty zrobione z różnorodnych materiałów. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najbardziej przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za ukulele z litego drewna trzeba zapłacić kwotę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego brzmienie- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego instrumentu. Pomimio tego początkujący raczej nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie opłaca się wydawać zbyt wiele. Następnym ważnym aspektem przy poszukiwaniu idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze mają kształt ósemki, aczkolwiek wykonywane są także w kształcie ananasa.

Gdzie warto szukać ukulele?

Wybierając odpowiedni ukulele warto wziąć pod uwagę szereg różnorakich czynników. Gdy już zdecydujemy jakiego dokładnie ukulele szukamy, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest łatwa. Obydwie opcje mają zalety i wady.

W sklepie online asortyment jest na pewno większy, i dostępność instrumentów jest łatwiejsza. Jednakże nie posiadając doświadczenia z takim instrumentem musimy zdać się tylko na siebie, bez rady ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie mamy możliwości dokładnego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy online kuszą znacznie przystępniejszymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep z instrumentami.

Jeżeli jesteśmy amatorami, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca stacjonarnie. Jeżeli model jaki nas interesuje nie jest dostępny, warto go oczywiście zakupić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sytuacja wydaje się łatwiejsza, ponieważ mogą od razu zamówić instrument online.